Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Архиерејска Литургија
27.12.2010.

 

Sample Image   Sample Image

 

На ден 26.12.2010 година, денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Светите маченици Евстратиј, Аксентиј, Евгениј, Мардариј и Орест; Светата маченичка и девица Лукија (Луција), Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Свето Вознесение Христово - Св. Спас“ во Велес. На Литургијата сослужуваа повеќе свештенослужители од градот Велес, а пред присутните верници со проповед се обрати старешината на храмот, свештеникот Горан Панзов.

Повеќе...
 
Св. Спиридон Чудотворец
27.12.2010.

 

Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image

 

На 25. 12. 2010 година, Св. Спиридон Чудотворец еп. Тримитунски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Поварадарски г. Агатангел заедно со Надлежниот Архиереј Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Игуменот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин и свештеници од Брегалничката епархија, а во прекрасното источно пеење на братството од Лесновскиот манастир, во женскиот манастир посветен токму на Светиот Спиридон Чудотворец, метох на Лесновската обител, отслужи Света Архиерејска Литургија. На крајот од Литургијата содржајно слово одража Митрополитот Повардарски г. Агатангел а Надлежниот Митрополит г. Иларион Му се заблагодари на Својот брат во Христа Митрополитот г. Агатангел за големата љубов кон Брегалничката епархија односно кон метосите на Лесновскиот манастир. По ова Митрополитите г. Агатангел и г. Иларион го благословија и пресекоа славскиот леб. За сите присутни верници од рацете на монасите и монахињите беше приредена заедничка трпеза на љубовта.

 
Свечена духовна академија
27.12.2010.

 

Sample Image   Sample Image

 

По повод одбележувањето на Јубилејот „1100 години од упокојувањето на свети Наум Охридски Чудотворец“  на ден 22 декември 2010 година, во катедралниот храм „Света Софија“ во Охрид се одржа свечена духовна академија, организирана од Собранието на Република Македонија. Академијата ја отвори протоѓакон Ратомир Гроздановски, професор на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје, а свои поздравни говори имаа Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и потпретседателот на Собранието на Република Македонија г-ѓа Светлана Јакимовска. За прекрасниот духовен амбиент се погрижи хорот „Св. Злата Мегленска“ од Скопје. На свеченоста беа присутни и Нивните Високопреосвештенства Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј и Митрополитот Повардарски г. Агатангел, потпретседателот на Владата на Р. Македонија задолжен за европски прашања г. Васко Наумовски, градоначалникот на град Охрид г. Александар Петрески, деканот на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје протоереј-ставрофор Александар Гиревски, пратеници од Собранието на Р. Македонија, членови на Советот на град Охрид, претставници од Армијата на Р. Македонија, како и други гости.

Повеќе...
 
Литургија за упокоени
25.12.2010.

 

   Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image

 

На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Преподобен Данило Столпник; Преподобен Никон Сувиот; во манастирот посветен на Св. Наум, охридскиот чудотворец во скопската населба Радишани, беше отслужена Заупокоена Литургија во спомен на четириесетиот ден од упокојувањето на Кирил Петров. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Брегалнички г. Иларион и голем број на свештенослужители и монаси, а во присуство на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г. Стефан и Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.

 
Детска работилница
22.12.2010.
Sample Image   Sample Image
 
Sample Image    Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 

Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во рамките на соработката на Повардарската епархија и Дневниот центар за деца со специјални потреби од Велес, на ден 20. 12. 2010 година се одржа работилница на која дечињата цртаа и правеа форми од глина со новогодишни и Божикни мотиви. Оваа работилница ја подржа и Општина Велес, па така на работилницата присуствуваше и градоначалникот г-дин Горан Петров. Митрополитот Повардарски г. Агатангел во оваа прилика им подари на сите деца икони и упати молитви за нивно крепко здравје. Во организацијата на оваа работилница, која се одржа во црковно-народната кујна во Велес, учествуваше и невладината организација ЦИР Виготски од Велес.

Оваа работилница е дел од соработката на Повардарската епархија и организациите од Велес кои работат за подобри услови за децата со посебни потреби, при која досега се имаат реализирано неколку вакви средби и неколку екскурзии на најпознатите македонски духовни светилишта, а е тенденција таа да продолжи и во иднина со уште повеќе вакви активности.  

 
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 10