Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Архиерејска Литургија, 27.06 2010 Велес
28.06.2010.

Sample ImageНа денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Светиот пророк Елисеј; Свети Методиј, патријарх Цариградски; Преподобен Нифонт, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Архиерејска Литургија во сослужение на Митрополитот Европски г. Пимен и бројно свештенство од Повардарската и Европската епархија на МПЦ. Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес беше духовниот центар на Литургиското заедничарење на свештенослужителите од двете епархии и верниот народ. На Литургијата Митрополитот Европски г. Пимен благоволи и го ракоположи секретарот на Епархијата европска, дипл. теолог Антоние Попоски во чин ѓакон. На Литургијата молитвено присуствуваа голем број верници, а дел од присутните застанаа пред Светиот Путир и се причестија со Светите Христови дарови.

Повеќе...
 
Архиерејска Литургија, 20.06.2010
21.06.2010.
 
 Sample Image   Sample Image
 
На денот кога Светата православна црква го слави споменот на Светиот маченик Теодот Анкирски и Преподобен Даниил Скитски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Св. Димитриј“во Валандово.
Повеќе...
 
Слово до матурантите при Македонската богословија
18.06.2010.

   Обраќање на класниот раководител, проф. Момчило Павловиќ до 42 генерација богослови при МПБ „Св. Климент Охридски“

   Sample Image   Кога бев дете, зборував како дете, како дете мислев, како дете размислував; а кога станав маж, го оставив детинското. Сега гледам нејасно како во огледало, а тогаш - лице во лице; сега знам нешто, а тогаш ќе знам како што сум познат (1Кор 13,11-12).

      Ваше Блаженство, Ваши Високипреосвештенства, почитуван пратенику на САС, драги гости, колеги и матуранти. Почитувани учесници на ова свечено промовирање на XLII-та генерација на матуранти во МПБ, Свети Климент Охридски, не можеме, а да не го споредиме овој момент со она очекување од блажениот апостол Павле, за еден нов настан во човековото живеење. Овој момент на нашите матуранти, кој ние сите повозрасните, овдека присутни, сме го доживеале, некој порано некој подоцна од својот живот, сега еве и тие како многу генерациии го дочекаа денот, за кој се надеваа од самиот почеток на нивното пристигнување во оваа институција, пред пет години. Но, како што вели апостолот, гледаа нејасно како во огледало..., така и нивниот крај не беше јасен во нивните мисли и во нивните очи, но ете благодарение на Божјата милост и на нивниот труд, сега веќе крајот од нивниот животен почеток го доживуваат како, мажи кои го оставиле детинското зад себе и подготвени се да се соочат со сé она што го носи не само секојдневниот живот, туку и она повозвишеното од секоја земна грижа, да се работи на нивата Господова и да се носи Христовиот крст во овој свет.

Повеќе...
 
Слово на архимандритот Нектариј
15.06.2010.
 
Обраќање на архимандритот Нектариј до годинешните матуранти при Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Драчево.
Повеќе...
 
Архиерејска Литургија, Драчево
14.06.2010.
Sample Image   Sample Image
 
На денот кога Светата православна црква го слави споменот на Преподобен Исакиј Исповедник и преподобна Макрина, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Архиерејска Литургија во параклисот „Св. Климент Охридски“ при Македонската православна богословија во Драчево. На Литургијата присуствуваше и Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г. Стефан.
Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 10