Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Екскурзија
31.05.2010.
 Sample Image   Sample Image
 
На ден 30.05.2010 година, со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а во склоп на соработката помеѓу Повардарската епархија и здружението на родители на деца заболени од церебрална парализа од Велес се изведе еднодневна екскурзија. Во еднодневната екскурзија беше предвидена и остварена посета на Зоолошката градина во Скопје и црквата „Св. Андреј“ на Матка. Дечињата беа придружувани од своите родители, а претставик од Повардарската епархија беше отец Ангел Станчев од Велес. Ова е втора по ред екскурзија што се изведуваво склоп на оваа соработка, а вакви слични дружења ќе се изведуваат и во иднина.
 
Осветување на камен-темелник на нова црква
31.05.2010.
Sample Image   Sample Image
На ден 30.05.2010 година, во кавадаречкото село Паликура, беше осветен камен-темелник на нова црква. Осветувањето го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Новата црква ќе биде посветена на Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски. Ктитор на оваа црква ќе биде градоначалникот на општина Росоман и верниците од ова село.
Повеќе...
 
Архиерејска Литургија - 30.05.2010
31.05.2010.
 
Sample Image   Sample Image
 
На денот кога Светата православна црква го слави споменот на Светиот апостол Андроник и Светиот маченик Солохон, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци. На Литургијата сослужуваа повеќе свештенослужители од кавадаречкото намесништво на епархијата.
Повеќе...
 
Вечерна Богослужба - Росоман
25.05.2010.
Sample Image   Sample Image
 
На втор ден Духовден, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отлужи вечерна Богослужба во храмот „Света Троица“ во Росоман.
Повеќе...
 
Светите рамноапостоли Кирил и Методиј
25.05.2010.

 

Sample Image   Sample Image

 

На празникот на Светите Кирил и Методиј беше отслужена Света Божествена Литургија во храмот посветен на овие светители во Гевгелија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители од гевгелиското и кавадаречкото архиерејско намесништво.

Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 12