Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Архиерејска Литургија - Богданци
19.04.2010.
 Sample Image   Sample Image
 
 Во неделата на Мироносиците, кога Светата православна црква ги празнува и Светите маченици Агатопод и Теодул и Преподобен Марко Трачески, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св. Атанасиј“ во Богданци.
Повеќе...
 
Осветување на камен-темелник
15.04.2010.
Sample Image   Sample Image
 
 
На ден 15. 04. 2010 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел благоволи и изврши осветување на камен-темелник на нова градска капела во Неготино.
Повеќе...
 
Томина недела
12.04.2010.
Sample Image   Sample Image
 
 
На втората недела по Пасха, посветена на Светиот апостол Тома, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Димитриј“ во Валандово. На Литугијата сослужуваа повеќе свештенослужители од гевгелиското епархиско намесништво, а молитвено присуствуваа голем број на верници, од кои повеќето застанаа да примат Света Причест.  На Литургијата беше донесен благодатен оган од Ерусалим, од кој присутните верници може да запалат свеќи и да ги понесат во своите домови за здравје и спасение.
 
Повеќе...
 
Источен Петок - Балаклија
12.04.2010.
Sample Image   Sample Image
 
Балаклија, односно Источeн Петок е денот што духовно го обединува градот Велес и неговите жители. Овој ден се прославува како слава на градот Велес, при што центарот на празнувањето е манастирскиот комплекс „Св. Димитриј“ и околните цркви „Св. Петка“ и „Св. Никола“.
Повеќе...
 
Дружење со најмладите
12.04.2010.

 

Sample Image   Sample Image

 

По повод Велигденските празнувања, свештениците Љупче Миланов и Драги Гаштарски ги посетија децата од детската градинка во Валандово, каде при посетата на дечињата им поделија Велигденски јајца.

Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 13