Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Божествена Литургија - село Богородица
28.12.2009.
 Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image   Sample Image
 
На 27.12. 2009 година Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот на Пресвета Богородица во гевгелиското село Богородица.
 
Литургија во Македонската богословија
28.12.2009.
 
Sample Image Sample Image
 
На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Свети Спиридон Чудотворец, епископ Тримифунтски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во капелата на македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Драчево.
Повеќе...
 
Света Архиерејска Литургија, Гевгелија
21.12.2009.
Sample Image   Sample Image
 
На 20.12.2009 година, недела, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Архиерејска Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија.
Повеќе...
 
Св. Никола, Штип
21.12.2009.
Sample Image   Sample Image
 

На 19. 12. 2008 година на празникот на Светиот Ниолај Чудотворец - архиепископ на Ликискиот град Мир, во Соборниот храм Св. Николај во Штип, кој е патрон и заштитник на градот Штип, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан задно со Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Струмички г. Наум и Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на архимандрит Арсениј од Струмичката епархија како и игуменот на Лесновската обител отец Дамаскин и повеќе свештонослужители од Брегалничката епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија.

 
Повеќе...
 
Св. Нектариј Битолски, Охрид
21.12.2009.

Sample Image   Sample Image

Светата Православна црква на 18 декември го прославува големиот молитвеник и подвижник, преподобниот отец Нектариј Битолски. По повод именденот на игуменот на Светинаумската обител, вечерта на 17 декември се отслужи празнична вечерна богослужба во манастирот. Вечерната богослужба ја отслужи Митрополит Повардарски г. Агатангел во сослужение на игуменот архимандрит Нектариј.

Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 17