Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Групна венчавка
22.09.2009.

 

Sample Image
 

 

На 19. 09. 2009, ден сабота, во соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон” во Велес, се одржа групна венчавка, на која 24 двојки ја крунисаа љубовта со Божји благослов.

 

Повеќе...
 
Рождество на Пресвета Богородица
22.09.2009.

 

Sample Image
 

 

 На празникот на раѓањето на Мајката Божја,  Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во црквата „Св.Димитриј“ во Валандово отслужи Света Божествена Литургија. На Литургијата сослужуваа свештенослужители од гевгелиското архиерејско намесништво.

Повеќе...
 
Божествена Литургија - Велес 20. 09. 2009
22.09.2009.

 

 
Sample Image
 

 

На 20.09.2009 година, недела, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во Соборниот храм на Повардарската епархија  „Св. вмч. Пантелејмон” во Велес.

Повеќе...
 
Отсекување на главата на Св. Јован Крстител
15.09.2009.
 
Sample Image
 
На празникот на отсекувањето на главата на Свети Јован Крстител, Митрополитот Повардарски г. Агатангел присуствуваше во Бигорскиот манастир. Митрополитот Агатангел чиноначалствуваше со вечерната богослужба на која надлежниот Митрополит на Дебарско-кичевската епархија, г. Тимотеј изврши монашки потсриг на искушеникот Спасе Медаровски од Бигорската обител, со ново име Силуан.


 
 
Повеќе...
 
Архиерејска Литургија - Демир Капија
15.09.2009.
Sample Image
 
На 13. 09. 2009 година, недела, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе клирици на епархијата, отслужи Света Божествена Литургија во храмот на Пресвета Богородица во Демир Капија.
Повеќе...