Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Групна крштевка во Велес
18.07.2009.
 
Sample Image
 

Повардарската епархија на 18. 07. 2009 година (сабота) по втор пат организираше бесплатно групно крштевање во водите на реката Бабуна во Велес. Оваа година беше значително зголемена бројката од минатата година на оние кои доброволно пристапија на православната вера, примајќи ја Светата Тајна – Крштение. Така, оваа година бројот на пријавени изнесуваше 85 за разлика од минатата година кога имаше 32 луѓе кои пристапија кон Светата православна црква.

 
Повеќе...
 
Петровден
14.07.2009.
 
 Sample Image
 
Денот на Светите апостоли Петар и Павле – Петровден, беше одбележан во селото Миравци, во близината на Валандово, каде што Митрополитот Повардарски г. Агатангел во црквата „Св. Константин и Елена“ отслужи Света Архиерејска Литургија, во сослужение на свештенство на Повардарската епархија.
Повеќе...
 
Десетто издание на „Православна светлина“
9.07.2009.
 
Sample Image
 
 
Повеќе...
 
Раѓање на Св. Јован Крстител
8.07.2009.
 
 Sample Image
 
На празникот на раѓањето на светиот Јован Крстител беше отслужена Света Божествена Литургија во Бигорскиот манастир. На Литургијата чиноначалствуваше надлежниот МитрополитДебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, игуменот на Бигорскиот манастир, архимандритот Партениј.
Повеќе...
 
Архиерејска Божествена Литургија - Неготино
7.07.2009.

 Sample Image

Во четвртата недела по Педесетница, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи

Света Божествена Литургија во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино.

Повеќе...