Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Архиерејска Божествена Литургија - Кавадарци
29.06.2009.
Sample Image
 


Во третата недела по Педесетница, кога светата православна црква ги слави светите пророк Амос и блажени Ероним,
Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел
отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци.


Повеќе...
 
Доделени дипломи по веронаука
12.06.2009.

 Sample Image

 

Иако предметот веронаука во нашиот образовен систем не го дочека завршувањето на учебната година, поради веќе познати причини, сепак Македонската православна црква на сите петтоодделенци кои ги посетуваа часовите по веронаука реши да им додели дипломи.

Така во Повардарската епархија првите дипломи беа доделени во Гевгелиското намесништво, во Валандово и во селото Пирава.

 

Повеќе...
 
Видео - Педесетница
9.06.2009.
 

Повеќе...
 
Слегување на Светиот Дух – Педесетница
9.06.2009.
 
Sample Image
 

Светата Педесетница - роденденот на светата Црква - денот кога Светиот Дух во вид на огнени јазици се симна врз апостолите и ги направи носители на благодатта Божја, создавајќи од нив свет собор на сите оние кои се повикани за спасение на тој начин што со својот живот и со своите дела ќе се вградат во телото на Црквата, секоја година свечено се прославува во сите православни храмови насекаде по светот.

Повеќе...
 
Донација за црковната кујна во Велес
9.06.2009.

Sample Image

 

Друштвото „Вила Зора“ од Канада, во кое членуваат наши сограѓани, Велешани кои живеат во Канада донираше сума од 49.000 денари за потребите на Црковно-народната кујна во Велес.  

Читајќи го редовно нашиот сајт, како што не информираа, тие дошле до идеја да ги помогнат напорите на Повардарската епархија за опстојување на црковната кујна во која топол оброк дневно примаат околу 200 наши сограѓани кои се наоѓаат на работ на сопствената егзистенција.  

Повеќе...