Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Вознесение Христово
29.05.2009.
 
Sample Image
 

 


На празникот на Вознесението Христово, во храмот „Св. Спас“ во Велес беше отслужена Света Архиерејска Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештеници од велешкото и кавадаречкото намесништво на епархијата.


 

 
Повеќе...
 
Св. Кирил и Методиј
26.05.2009.
 
 
Sample Image
 
На празникот на Светите Кирил и Методиј беше отслужена Света Божествена Литургија во храмот посветен на овие светители во Гевгелија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители од гевгелискотот архиерејско намесништво.
 
 
Повеќе...
 
Осветена бензиска станица на „Лукоил“ во Велес
22.05.2009.
 
Десетата бензиска станица на Лук Оил во Македонија, вчера свечено беше отворена во Велес. На свеченото пуштање во употреба на станицата најнапред се изврши освет на истата.Чинот на осветување го извршија протоереј ставрофор Славе Јованов и свештениците Мики Миовски и Горан Панзов во сослужение на ѓаконите Влатко Стоименов и Јани Мулев.
 
Sample Image
Повеќе...
 
Архиерејска Литургија - „Св. Пантелејмон“ Велес
18.05.2009.

 

Sample Image    Sample Image
 
Sample Image    Sample Image
 
 
 

На Архиерејската Литургија отслужена на 17.05.2009 година, во Соборниот храм на Повардарската епархија

„Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес беше донесен  Благодатен оган од Светиот Гроб, кој со своето слегување ги уверува

христијаните дека Христос навистина воскресна.

На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештеници од Велес.

Присутните си ги запалија своите свеќи од Божествениот пламен за здравје и спасение и ги понесоа во своите домови.


 

Повеќе...
 
На празникот на Св. Атанасиј Велики
15.05.2009.
 
 
 Sample Image
 
На празникот на Свети Атанасиј Велики, архиепископ Александриски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот посветен на овој светител во Негорци.
Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 10