Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Посета на Крушево
28.04.2009.
 
Sample Image
 
 

Во рамките на соработката помеѓу Повардарската епархија и здружението на родители
на деца заболени од церебрална парализа од Велес, на ден 25 април беше организирана
еднодневна екскурзија во Крушево со цел да се посети гробот на Тоше Проески. 
 


Повеќе...
 
Источен Петок - Балаклија
23.04.2009.

 

   Sample ImageБалаклија, односно Источeн Петок е денот што духовно го обединува градот Велес и неговите жители. Овој ден се прославува како слава на градот Велес, при што центарот на празнувањето е манастирскиот комплекс „Св. Димитриј“ и околните цркви „Св. Петка“ и „Св. Никола“.


 


Повеќе...
 
Христос Воскресна!
23.04.2009.
 
Sample Image
 
 

Најрадосната вест за православните христијански души, веста за Воскреснието на нашиот Спасител, Господ Исус Христос беше објавена точно на полноќ  во сабота спроти недела низ сите храмови ширум светот.

Милиони верни души ширум целиот свет извикуваа „Навистина Воскресна“!

Централната прослава на празникот над празниците во Повардарската епархија, беше одржана во Соборниот храм „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес, каде Митрополитот Повардарски г. Агатангел ја објави најторжествената и најрадосната вест на Православието.


 
Повеќе...
 
Велики Петок
23.04.2009.

 

Sample ImageНа Велики Петок утрото, кога светата Православна Црква го слави погребението на нашиот Господ и Спасител Исус Христос, во соборниот храм на „Свети Пантелејмон“, со почеток во 07.30 часот, Митрополитот Агатангел во сослужение со клирици од Велес, ги отслужи Царските Часови и Вечерната богослужба, на која, како што е превидено според типикот, беше изнесена плаштаницата среде храмот. Верниот народ се поклонуваше и ја целиваше плаштаницата и потоа поминуваше под неа, затоа што, за да дојдеме до воскресение, најпрво мораме да поминеме низ гробот Господов - без распетие, страдање и погребение нема воскресение.


Повеќе...
 
Велики Четврток - Вечерна Богослужба
23.04.2009.
 
Sample Image
 
 

 


На Велики Четврток вечерта, во соборниот храм на „Свети Пантелејмон“, со почеток во 18.00 часот, Митрополитот Агатангел во сослужение со клирици од Велес, отслужи утрена богослужба на која беа прочитани 12-те страдални евангелија во кои се опишани настаните поврзани со распнувањето и страдањата на нашиот Господ и Спасител Исус Христос.


 

 
Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 13