Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Архиерејска Литургија - Богданци
31.03.2009.
 
 
Sample Image
 
 
На 29. 03. 2009 година, ден недела, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Св. Атанасиј“ во Богданци.
 
Повеќе...
 
Ново издание од Повардарската епархија
25.03.2009.
 
  Sample Image
Излезе од печат ново издание од издавачката дејност
на Повардарската епархија „Св. Ѓорги Полошки“. Станува збор за книгата „Православниот христијански брак“, која претставува зборник од текстови посветени на православниот брак. Текстовите се од познати автори од православниот свет, а преводот на македонски јазик го направи ѓаконот Јани Мулев.
Повеќе...
 
Едиција „Библиски настани“ бр. 4
25.03.2009.
 
Sample Image
 
 
Излезе од печат четвртиот дел од Едицијата „Библиски настани“
со работен наслов Раѓање на избраниот народ, во кој е дообработена приказната за пророкот Мојсеј , која беше тема и на претходниот број од оваа едиција.  
Повеќе...
 
Крстопоклона недела - Литургија
24.03.2009.
 
 
  Sample Image
 
На 22. 03. 2009 година, крстопоклона недела, во храмот „Св. Спас“ во Гевгелија се отслужи Света Божествена Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенството од гевгелиското архиерејско намесништво на епархијата.
Повеќе...
 
Акатист кон Пресвета Богородица
24.03.2009.
 
Sample Image
 
 
Во третиот петок од Великиот Пост на на мало повечерие во црквата „Св. Спас“ беше отслужена нова статија од Акатистот кон Пресвета Богородица. На вечерната богослужба сослужуваа повеќе свештеници, а присуствуваше и Митрополитот Повардарски г. Агатангел.
 
 
Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 14