Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Осветување на камен темелник
23.02.2009.

 

Sample Image

 

 

На 22.02.2009, ден недела, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители од Велес, изврши осветување на камен темелник на камбанаријата на црквата во изградба Св. Кирил и Методиј во Велес.

Повеќе...
 
Соопштение
19.02.2009.


 

Sample Image

 

   

 


На ден 22. 02. 2009 година, недела, во 11, 30 часот, ќе се изврши осветување на камен темелник на црковната камбанарија при црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. Осветувањето на темелникот ќе го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештениците од Велес. Ги покануваме сите жители на Велес да присуствуваат на овој чин со надеж што поскоро да се заврши доизградбата на храмот во центарот на градот и што поскоро да се изврши осветување на истиот.


 
Сретение Господово
18.02.2009.

 

 

Sample Image
 

 

На празникот на Сретението Господово , Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Архиерејска Божествена Литургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

Повеќе...
 
На празникот на Св. Трифун
18.02.2009.
 
 
 
Sample Image
 
 
Празнувањето на споменот на Светиот маченик Трифун на свечен начин беше прославен во Повардарската епархија со Архиерејска Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополит Повардарски г . Агатангел во сослужение на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во црквата на Свети Димитриј во Кавадарци.

Повеќе...
 
Божествена Литургија 08.02.2009
9.02.2009.
 
 
Sample Image
 
 
 
 Во Неделата на митарот и фарисејот, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св. Димитриј“ во Валандово.
 
Повеќе...