Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Православна Светлина бр. 8
29.12.2008.
 
 Sample Image
 
 
Во пресрет на Рождеството на нашиот Спасител, Господ Исус Христос, Божик, Повардарската епархија го отпечати осмиот број од списанието „Православна Светлина“.
 
 
Повеќе...
 
Архиерејска Литургија, Кавадарци
29.12.2008.
 Sample Image
 
 
На 28.12. 2008 година, ден недела, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци. На Литургијата сослужуваа повеќе клирици од кавадаречкото епархиско намесништво.
Повеќе...
 
Ново издание на Повардарската епархија
22.12.2008.
  
Sample Image
 
Излезе од печат ново издание од издаваштвото на повардарската епархија. Станува збор за Богородичниот Псалтир со шест празнични акатисти и молебен канон на Пресвета Богородица. Овој псалтир се печати за првпат на македонски јазик, а преводот од руски јазик го направи ѓаконот Јани Мулев. Богородичниот Псалтир е дело кое треба да го има во секој христијански дом, а може да се најде во храмовите низ Повардарската епархија.
 
 
 
Панихида за Миле Поп Јорданов
22.12.2008.
 
 Sample Image
 
 
Во саботата на 20. 12. 2008 година. Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи панихида за покој на душата на истакнатиот македонски револуционер, велешанецот Миле Поп Јорданов.
 
 
Повеќе...
 
Св. Никола - Литургија, Штип
22.12.2008.
 
 
 Sample Image
 
 
На празникот на Светиот чудотворец Николај, архиепископ Мирликиски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Митрополитот Брегалнички г. Иларион отслужија Света Божествена Литургија во Соборниот храм на Брегалничката епархија посветен на овој светител во Штип.
 
 
Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 14