Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Архиерејска Литургија 23.11. 2008
24.11.2008.
 
 
Sample Image
 

 
На 23. 11. 2008 година, ден недела, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена литургија во храмот „Свето Вознесение Христово“ во Гевгелија. 
 
Повеќе...
 
Светиот Архистратиг Михаил - ден на месарите
24.11.2008.

 
Празникот на Светиот Архистратиг Михаил вработените во месните индустрии  го прославуваат како свој  патрон празник. Оваа година, во организација на месната индустрија Агриа сите вработени во оваа индустрија во Велес беа собрани на празнничен ручек, каде присуствуваше и Митрополитот Агатангел кој го освети и го прекрши празничниот колач.
Повеќе...
 
Светиот Архистратиг Михаил
24.11.2008.

 

Sample Image
 

На празникот на Светиот Архангел Михаил и останатите сили небесни бестелесни беше отслужена Света Божествена литургија во храмот „Св. Атанасиј Велики“ во Богданци. Со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештеници од гевгелиското намесништво на епархијата. 

Повеќе...
 
Фотографии
20.11.2008.

  Sample Image Sample Image

 
 
    Sample Image
 
 
 
 
Божествена Литургија
17.11.2008.
 
 
Sample Image
 
 

Во црквата посветена на Светиот великомаченик Георгиј во Чаир беше прославен преносот на чесните мошти на патронот од местото на неговото свето страдање заради името Христово (Никомидија) во неговото родно место, во црквата којашто христијаните му ја посветија на неговиот спомен во градот Лида Палестинска. Во чест на тој благодатен настан во црквата на Свети Георгиј во Чаир Божествена Литургија отслужи Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г.Стефан во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел и голем број свештенослужители од скопската епархија.

    
 
 
Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 11