Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Преподобна маченичка Параскева (Петка)
28.10.2008.
 
 
 
Sample Image
 
 
На празникот на Преподобната маченичка Параскева (Петка), Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Св. Димитриј“ во Валандово.
Повеќе...
 
Осветување на црква
28.10.2008.
 
 
 
Sample Image
 
 
 

На ден 26. 10. 2008 год, недела, се изврши осветување на црквата
„Успение на Пресвета Богородица“ во Македонска Каменица. Осветувањето го изврши Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение на Митрополитите Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Повардарски г. Агатангел, Брегалнички г. Иларион и поранешниот Митрополит Европски г. Горазд.

Повеќе...
 
Осветување на манастирот „Св. Илија“ на Кожуф
28.10.2008.
 
 
Sample Image
 
 
 
На ден 25.10. 2008 година, сабота, Митрополитот Повардарски г. Агатангел изврши осветување
на манастирот „Св. Илија“ кој се наоѓа во подножјето на планината Кожуф.
Повеќе...
 
Осветување на камен темелници
22.10.2008.
 
 
 
Sample Image
 
 
 

На ден 22. 10. 2008 година, среда, Митрополитот Повардарски г. Агатангел благоволи да изврши осветување на камен темелници на станбени објекти на првата Хабитат населба во Македонија. 
 
 
Повеќе...
 
Осветување на манастирот „Св. Илија“ во Велес
20.10.2008.

 

 
 
 
Sample Image

 

 


На ден 19. 10. 2008 год., на празникот посветен на Свети апостол Тома, Митрополитот Повардарски г. Агатангел благоволи да го освети манастирот „Св. Илија“ кој се наоѓа во близината на Велес. На чинот на осветување на манастирот сослужуваа повеќе свештеници од епархијата.


 

Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 13