Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Слово на Архиепископот
29.09.2008.
 
 
Sample Image  
 
 
Обраќање на Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан на Семакедонскиот црковен собор во Струмица
Повеќе...
 
Трет семакедонски црковен собор
29.09.2008.

 

 
 
Sample Image
 

 

Силната и нераскинлива врска, која го поврзува македонското национално битие со православната вера, како основен мотив за формирањето и одржувањето на Семакедонскиот православен христијански собор, на овој трет по ред организиран собор уште еднаш беше цврсто потврдена и манифестирана. Архиереите на Македонската православна црква упатија апели за уште посилно зацврстување на таа врска, која го одржува македонското опстојување како непобитна реалност од самото зачнување на светот, па се до денес.

 

Повеќе...
 
Воздвижение на чесниот крст
29.09.2008.

 

 

Sample Image

 

 

На празникот на пронаоѓањето на чесниот Крст, Митрополитот Повардарски отслужи Света Литургија во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино. На Литургијата сослужуваа повеќе клирици на Повардарската епархија, а пред чесниот Крст се поклонија голем број верници.

 

Повеќе...
 
Соопштение
22.09.2008.

 

 
 
Sample Image

 

 

На ден 28.09.2008 година (недела) ќе се одржи Третиот Семакедонски црковен собор во црквата „Св. Петнаесет тивериополски Маченици“ – Струмица, кој ќе започне со Света Божествена Литургија во 08.30 часот, на која ќе чиноначалствува Неговото блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение со членовите на САС на МПЦ.

Сите заинтересирани кои сакаат да дојдат и да учествуват на овој собор да се јават на телефоните: црква „Св. Богородица“ - 227 949; црква „Св. Пантелејмон“ - 221 848 и во седиштето на Повардарската епархија - 221 231.

 

Ќе има организиран превоз од Велес во 06.30 часот.

 
Рождество Богородично
22.09.2008.

 

 

Sample Image

 

 На празникот на раѓањето на Мајката Божја,  Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во Црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Демир Капија отслужи Света Божествена Литургија. На Литургијата сослужуваа свештенослужители од Велес, Кавадарци и Демир Капија.

 

Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 14