Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Успение на Пресвета Богородица - Литургија
28.08.2008.
 
Sample Image
 
На празникот на Успението на Пресвета Богородица, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на архиерејските намесници од сите намесништва на епархијата и бројно свештенство отслужи Света Божествена Литургија. 
 
Повеќе...
 
Успение на Пресвета Богородица
27.08.2008.
 
Вечерна Богослужба, Велес

 
 
 
Sample Image
 
 
Започна прославувањето на Успението на Пресвета Богородица. 
Повеќе...
 
Ново издание од Повардарската епархија
27.08.2008.
 
Sample Image
 
 


 
Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, излезе од печат книгата „Делата на апостолските ученици“. Ова ново издание од издаваштвото на Повардарската епархија и хуманитарно-мисионерската дејност „Ѓаконија“, кое го преведе и го подготви ѓакон Спасе Таковски, може да се најде во сите храмови на Македонската Православна Црква.
 
 
Повеќе...
 
Од посетата на Хунзите на Македонија
26.08.2008.

 

 
Sample Image

 

 

Висока делегација на Хунзите, кои се сметаат за потомци на Александар Македонски, предводена од кралот и кралицата на Хунзите престојуваше во Македонија од 11.07. 2008 до 18. 07 2008 година.

            Хунзите  зборуваат на старомакедонски јазик и живееат на најисточната точка од поранешното кралство на Александар Македонски.
 
 
Повеќе...
 
Архиерејска Литургија 24. 08. 2008
25.08.2008.
 
 
Sample Image

 
 
 
На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Светиот маченик Евпл, Светата маченичка Сузана и Свети Нифонт, патријарх Цариградски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Архиерејска Литургија во Соборниот храм на Повардарската епархија, „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес.
 
 
Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 13