Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Раѓање на Св. Јован Крстител - Неготино
8.07.2008.
 
 
Sample Image
 

 
На празникот на кој го славиме Раѓањето на Свети Јован Предвесник и Крстител Господов, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино беше отслужена Света Божествена Литургија. Во сослужение на повеќе клирици од Велес, Кавадарци и Гевгелија со Архиерејската Литургија чиноначалствуваше Митрополитот на Повардарската епархија г. Агатангел.
 
Повеќе...
 
Св. Наум Охридски
4.07.2008.
 
 
Sample Image
 
 
Чествувањето на споменот на големиот охридски чудотворец свети Наум, традиционално се одбележа во манастирот на брегот на Охридското Езеро, каде почиваат моштите на свети Наум Охридски.
Повеќе...
 
40 - та генерација македонски богослови
4.07.2008.

 

Sample Image

 

 

МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА СВЕЧЕНО ГО ЧЕСТВУВАШЕ ЗАВРШНИОТ ИСПИТ НА MAТУРАНТИТЕ  ОД 40- ТА ГЕНЕРАЦИЈА БОГОСЛОВИ ВО МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА БОГОСЛОВИЈА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ - СКОПЈЕ

 

          

Повеќе...