Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Православна Светлина бр.6
30.06.2008.
 
 
 
Sample Image
 
 
 
Новиот број на списанието „Православна Светлина“ излезе од печат. Петровденските празнувања, се празниците пред кои непосредно излегува второто годишно издание на списанието, па така во овој втор број од втората година од неговото издавање се сместени повеќе наслови посветени на празнувањето на овие големи христијански празници, како и многу други кои обработуваат  теми од нашата православна вера и живот.
 
Повеќе...
 
Архиерејска Литургија - Велес
30.06.2008.
 
 
Sample Image
 
 

На 29. 06. 2008 година, недела, во храмот посветен на Успението на Пресвета Богородица во Велес, беше отслужена Света Архиерејска Литургија. Во сослужение на повеќе клирици на епархијата, со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

 


Повеќе...
 
Групно крштевање во водите на реката Бабуна
23.06.2008.
 
 
Sample Image
 
 
На 21. 06. 2008 година, ден сабота, Повардарската епархија организираше Групно крштевање во водите на реката Бабуна во Велес. Светата тајна - крштение ја примија 32 луѓе. Со чинот на осветување на водите на реката Бабуна и Светата тајна - Крштение чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештеници од Велес.
 Групната крштевка беше организирана за прв пат во Повардарската епархија, со тенденција традиционално да се одржува секоја година во водите на реката Бабуна. 
 
 
 
Повеќе...
 
Настап на црковниот хор „Вардар“ од Скопје
23.06.2008.
 
 
Sample Image
 
 
Во саботата невечер, на 21. 06. 2008 год., во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес  се одржа концерт на црковниот хор „Вардар“ од Скопје. 

Повеќе...
 
Фудбалски турнир меѓу епархиите на МПЦ
23.06.2008.
 
Sample Image
 
 
На 20 јуни, Повардарската епархија беше домаќин на фудбалскиот турнир меѓу епархиите на МПЦ, којшто се одржува неколку пати во годината. На турнирот земаа учество епархијата домаќин и Скопската и Струмичката епархија.

Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 14