Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Репортажа од Романија
27.05.2008.
 

Богословите од Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски„  Скопје, во посета на свети манастири и цркви во Р. Романија (28.04.2008)

 

 

 
Sample Image

 

 

     Со благослов на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и ректорот на Македонската Православна Богословија, Негово Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, матурантите од Богословијата заедно со класниот раководител проф. Коста Орачки, проф. Георгиј Глигоров и свештеник Оливер Ивановски од Битола посетија повеќе свети цркви и манастири во Р. Романија.

Повеќе...
 
Осветена црквата „Св. Никола“ во Маврово
26.05.2008.

 

 

 
Sample Image
  
 
Sample Image
 

 

 

Во Маврово, на брегот на Мавровското Езеро, на денот кога православниот свет го чествуваше споменот на светите македонски просветители Кирил и Методиј, беше осветена црквата „Св. Никола“, а беа осветени и темелите на манастирските конаци. По половина век, воскресна импозантниот црковен храм, што е достојна замена за црквата „Св. Никола“, која во средината на минатиот век беше потопена при создавањето на Мавровско Езеро.

 

Повеќе...
 
Осветување на камен темелник
22.05.2008.
 
Sample Image
 
 
На 18. 05. 2008 год., ден недела, во црквата посветена на Мајката Божја во кавадаречкото село Марена, беше отслужена Света Божествена Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе клирици. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот и свештенослужителите, како и присутните верници пристапија во дворот на храмот каде беше извршено осветување на камен темелници на нова црковна трпезарија.
 
Повеќе...
 
Прво замонашување во Повардарската епархија
19.05.2008.
 
Sample Image
 

На 17.05.2008 година, во  манастирот посветен на Пресвета Богородица во Согле, Митрополитот Агатангел благоволи да го постриже во мала схима, досегашниот расофорен монах Филотеј со ново име, монах Авакум.


Повеќе...
 
„Св. Атанасиј Велики“ - Богданци
16.05.2008.
 
 
Sample Image
 
 
   На денот кога Православната Црква го прославува споменот на „Св. Атанасиј Велики“, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот посветен на овој светител во Богданци. На Литургијата присуствуваа голем број на верници кои молитвено му се поклонија на светителот, а сослужуваа свештеници од сите намесништва на епархијата.
Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 14