Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Воскресение Христово
28.04.2008.

 

v19.jpg

 

Најрадосната вест за православните христијански души, веста за Воскреснието на нашиот Спасител, Господ Исус Христос беше објавена точно на полноќ  во сабота спроти недела низ сите храмови ширум светот.

Милиони верни души ширум целиот свет извикуваа „Навистина Воскресна“!

Повеќе...
 
Оплакување Христово - „Св. Спас“ Велес
26.04.2008.
 
 
Sample Image
 
 
 
Во храмот  „Свето Воснесение Христово“ во Велес, синоќа на Велики Петок, беше  отслужена Богослужба на која беа прочитани  Пофални  песни на гробот Христов, односно Статии на Велики Петок.

Повеќе...
 
Вечерна - Велики Четврток
25.04.2008.
 
Sample Image

 

 

На Велики Четврток вечерта, во соборниот храм на „Свети Пантелејмон“, со почеток во 18.00 часот, Митрополитот Агатангел во сослужение со клирици од Велес, отслужи утрена богослужба на која беа прочитани 12-те страдални евангелија во кои се опишани настаните поврзани со распнувањето и страдањата на нашиот Господ и Спасител Исус Христос.

 

Повеќе...
 
Велигденско послание
24.04.2008.

 

А Г А Т А Н Г Е Л

 

ПО МИЛОСТА БОЖЈА

МИТРОПОЛИТ ПОВАРДАРСКИ,

 
НА
СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, ОДНОСНО ПОВАРДАРСКАТА ЕПАРХИЈА, ПО ПОВОД ВОСКРЕСЕНИЕТО ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН, ИМ ИСПРАЌА АРХИПАСТИРСКИ БЛАГОСЛОВ И МИР ОД БОГА


Повеќе...
 
Литургија - Велики Четврток
24.04.2008.
 
 
Sample Image
 
 
 Со Света Василиева Литургија во храмот на Пресвета Богородица  во Велес, започна празнувањето на торжествените празници кои му претходат на Христовото Воскресение.
Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 21