Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Синодска седница во Велес
27.03.2008.

 

Sample Image

 

 

На ден 26.03.2008 година, ден среда, во епархиското седиште на Повардарската епархија во Велес, беше одржана седница на Светиот Архиерејски Синод на Македонската православна црква.

Повеќе...
 
Недела на Св. Григориј Палама (23. 03. 2008)
24.03.2008.

 

Sample Image

 

На почетокот на неделата посветена на Светиот Григориј Палама, беше отслужена Света Божествена Литургија во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино. Со Литургијата чиноначаслствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе свештенослужители.

Повеќе...
 
Духовна академија - Недела на Православието
17.03.2008.
Sample Image
 
Sample Image
 
 
По повод празникот „Недела на Православието“ во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ беше одржана Духовна Академија, на која ѓаконот Влатко Стоименов ги запозна присутните со историските околности на Седмиот Вселенски Собор, на кој повторно беа воспоставени иконите во храмовите, како и со теологијата на иконата.
 

Повеќе...
 
Тодорова сабота
17.03.2008.
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Тодорова сабота, како  и секоја година, ја одбележаа големиот број верници кои дојдоа во храмовите ширум Повардарската епархија да ги примат Светите Христови Тајни.
Повеќе...
 
Духовна Академија
14.03.2008.

   

Sample Image
 

 

    Повардарската епархија на Македонската Православна Црква, по повод чествувањето на Неделата на Православието ги известува и повикува своите верници, на ден 16. 03. 2008 година (недела) со почеток во 16,00 часот ќе се отслужи Вечерна богослужба, а во 17,00 часот ќе се одржи Духовна Академија на која ќе се произнесе ѓаконот Влатко Стоименов на тема недела на победа на Православието во Соборниот храм „Св. вмч. пантелејмон“ – Велес.