Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Богојавление - Водици, Велес
21.01.2008.
  Sample Image  
 
Sample Image
 
Бог се јави!
Повеќе...
 
Распоред на служби за претстојните празници
17.01.2008.

петок 18. 01. 2008 год. 08, 00 часот. црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Велес, царски часови со вечерна и Василиева Литургија.

Со службата ќе чиноначалствува Митрополитот Повардарски г. Агатангел. 

сабота 19. 01. 2007 год. Богојавление - Водици. 08, 00 часот. Божествена Литургија во сите православни храмови на Повардарската епархија.

Митрополитот Повардарски г. Агатангел ќе служи во епархискиот параклис.

недела 20. 01. 2008 год. Собор на Св. Јован Крстител. 08, 00 часот. Божествена Литургија во црквата „Св. Константин и Елена“ село Миравци.

Со службата ќе чиноначалствува Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

 
Ново издание од Повардарската епархија
17.01.2008.
 
Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, деновиве излезе од печат ново издание од богатата издавачка дејност на мисионерско-хуманитарната дејност „Ѓаконија“. Станува збор за книгата „Пастирска помош на душевно болни“ од Игумен Евмениј, чијшто превод на македонски јазик го направи презвитерот Игор Никовски.
Повеќе...
 
Житие на светиот епископ велички Гаврил Светогорец
16.01.2008.
  18 години од неговото упокојување
 

 

   

Во Света Гора епископот Гаврил бил во мошне незавидна положба, од причини што политичката состојба во Грција тогаш била проблематична. За него било уште потешко тоа што доаѓал од Македонија, чија Црква тогаш се еманципираше од Српската Црква. Тие отворено му изразиле сомневање дека бил испратен од епископот Доситеј (подоцна прв Архиепископ на возобновената МПЦ) тука да формира македонски манастир, како што на Света Гора сите православни земји имаат свои манастири. Па, таму бил примен само како нивни собрат и искрен православен верник. Тој нивни став бил знак и за другите словенски манастири никогаш официјално да не го прифатат во своите братства. На тој начин, епископот Гаврил бил слободен да оди каде и да сака и да биде најсрдечно приман, но само како привремен гостин!
 

Повеќе...
 
Божикно интервју
8.01.2008.

Божикно интервју на Митрополитот Повардарски г. Агатангел за дневниот весник Нова Македонија.

Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 12