Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Примање на Света Тајна - Свештенство
26.11.2007.


 

Sample Image
 

На 25. 11. 2007 година, ден недела, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенство од Повардарската епархија, во православниот храм „Св. Атанасиј“ во Богданци, отслужи Света архиерејска литургија.

    
Повеќе...
 
Отворена црковно народната кујна во Велес
23.11.2007.

Повардарската епархија и Мисионерско-хуманитарната организација „Ѓаконија“ во Велес отворија црковна народна кујна. Во новоотворената Црковно - народна кујна во уреден и соодветно опремен амбиент топол оброк секојдневно ќе можат да добијат граѓаните на кои им е неопходна таква помош. Тие ќе можат пет дена во неделата да добиваат по еден бесплатен оброк во денот.

 

Sample Image
 
Sample Image

 

Повеќе...
 
Примање на Света Тајна - Свештенство
22.11.2007.

 

 
Sample Image
   
Sample Image
 
 
    Денот кога молитвено му се поклонуваме на Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни бестелесни и се молиме за нивното застапништво пред престолот на Спасителот, Господ Бог, во црквата „Св. Атанасиј“ во Неготино, Митрополитот Повардарски г. Агатангел благоволи и изврши две ракополагања.

 

Повеќе...
 
Осветување на камен темелник на нов конак
16.11.2007.
Sample Image
 
 Sample Image 
 
 
 
На 16. 11. 2007 год., ден петок,  Митрополитот Повардарски г. Агатангел изврши осветување на камен темелник на новите манастирски конаци во Полошкиот манастир „Св. Ѓорѓија“, кој се наоѓа на крајбрежјето на Тиквешкото езеро.
Повеќе...
 
Осветување на црквата „Св. Ѓорѓија“ во село Сирково
12.11.2007.
Sample Image
 
Sample Image
 
   „Изградивте црква, драги мои, но прво треба да ја изградиме црквата во нашите срца и во нашите души. Ова е материјално, ова е земно, но ако успееме да ја изградиме црквата во нашите срца, тоа е вистинскиот начин  да се соединиме со Господа Бога, Спасителот наш“.
Повеќе...