Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Прв број од едицијата Библиски стрипови
29.10.2007.
 
Излезе од печат првиот број од илустрираната едиција „Библиски приказни“ со наслов „Човекот кој му веруваше на Бога“, во кој е обработена приказната за Патријархот Авраам. Вакво илустрирано библиско издание се печати за првпат во историјата на издаваштво на Македонската Православна Црква, а досега не се испечатени слични изданија ниту во останатите православни цркви на Балканот. Едицијата Библиски приказни ќе содржи 14 изданија, кои ќе се печатат во тираж од 10.000 броја, а ќе излегуваат од печат во определен временски интервал. 
Повеќе...
 
Светска конференција за меѓурелигиски дијалог - Охрид
29.10.2007.

Sample Image
 

    Изминатиот викенд Охрид беше домаќин на околу 200 највисоки претставници од сите поголеми светски религиски заедници, кои  дебатираа на Светската конференција за меѓурелигискиот и меѓуцивилизацискиот дијалог, на темата „Придонесот на религијата и културата за мирот, заедничката почит и соживот“.

Повеќе...
 
Осветување на црквата „Св. Троица“ во с. Росоман
28.10.2007.
Sample Image
 
Sample Image
 
 Sample Image
 
На 28 октомври 2007 година, ден недела, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство од кавадаречкото и велешкото намесништво на епархијата ја освети црквата „Св. Троица“ во село Рососман.
Повеќе...
 
Преподобна Параскева – Петковден
28.10.2007.

 

Sample Image
 


 

 

     На денот кога Македонската Православна Црква го слави споменот на Преподобната Параскева – Петковден ( 27 по новиот, а 14 по стариот календар), Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство од Кавадаречкото архиерејско намесништво отслужи Света Божествена Литургија.

Повеќе...
 
Осветување на бензиска пумпа
25.10.2007.

 

 

Sample Image
 

 

На 25 октомври 2007, ден четврток, Митрополитот Повардарски г. Агатангел изврши осветување на новата бензиска пумпа на фирмата „Мак-оил“, која е лоцирана во близина на Велес. На осветувањето присуствуваше и бројно свештенство од Повардарската епархија.

Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 12