Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Празнување на пронаоѓањето на Светиот Крст
28.09.2007.
Sample Image
 
 

Крстот нè повикува да се поклониме на распнатиот Христос. Крстот е знамето на православието, крстот е знамето на христијаните, крстот е спасението на човештвото, крстот го победува сатаната, крстот  нè искачува во царството небесно.

Повеќе...
 
Православна Светлина III
25.09.2007.
Sample Image
 

Излезе од печат третиот број од списанието на Повардарската епархија „Православна Светлина“...
Бесплатниот примерок од списанието можете да го најдете во сите цркви и манастири низ Повардарската епархија. 
Повеќе...
 
Рождество на Пресвета Богородица
20.09.2007.

 

Sample Image

 

Во предвечерјето на денот кога го празнуваме раѓањето на Пресвета Богородица (9/21септември), во храмот „Св. Богородица“ во Велес беше отслужена Вечерна Богослужба со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На богослужбата присуствуваа голем број верници, кои молитвено и се поклонија на Мајката Божја, и се помолија на Пресвета Богородица за нејзино застапништво на нивните души пред престолот на Спасителот.

Повеќе...
 
Спомен на чудата на Свети Архангел Михаил
19.09.2007.
   
Sample Image
 
     На денот кога Македонската православна црква го прославува споменот на чудата на Свети Архангел Михаил, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенство од велешкото и кавадаречкото архиерејско намесништво отслужи Света архиерејска литургија.
Повеќе...
 
Ракополагање
17.09.2007.

 

Sample Image

 

На 16. 09. 2007 година, ден недела, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенство од Повардарската епархија, во соборниот православен храм „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија, отслужи Света архиерејска литургија.

Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 9 од 10