Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Семакедонски православен христијански собор во Велес
9.08.2004.

Повардарската епархија на Македонската православна црква ќе биде домаќин на годинешната манифестација „Семакедонски православен христијански собор" кој го формираше и се одржува под духовно раководство на Митрополитот Агатангел. Централниот настан на манифестацијата е закажан на 20 мај, ден недела, со почеток во 08, 00 часот, а место на неговото одржување ќе биде Соборниот храм „Св. вмч. Пантелејмон, во Велес.


Повеќе...
 
Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Гаврил
9.08.2004.

                                                Симбол на новото време

                                 

 


Човекот е создаден како акт на љубовта Божја, тој е врв на сите Негови созданија и нему, во посед, му е дарувана целата вселена, сиот космос, за грижејќи се, преобразувајќи и облагородувајќи ја, истата да му ја принесува на Бога како љубовен дар, откинат од своето смирено срце. Според тоа човекот може да се набљудува како свештеник и сотрудник Божји, кој преку делата на своите раце, прегрнувајќи го целиот свет, заедно со него, ќе чекори на патот кон Царството небесно.


 

Повеќе...
 
Слово за Светите Кирил и Методиј
9.08.2004.

                                           СЛОВО ЗА СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ


                                                      Sample Image

                                                  Драги браќа и сестри!


 

 Секој народ во сопствената историја има свои патријарси, херои и генији кои со својот живот и со својата личност, поставиле основни критериуми на вредност, по кои ќе се движат идните генерации. Па така и нашите патријарси светите Кирил и Методиј, прифаќајќи ја мисијата меѓу Словените во Моравија, ги удриле темелите на словенското просветителство, образование и воспитание.


 

Повеќе...