Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Недела на простувањето
7.03.2011.

 

Sample Image   Sample Image
 
Sample Image    Sample Image
 
Sample Image   Sample Image

 

На 06.03.2011, ден недела, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес се отслужи Света Божествена Литургија. Со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на голем број свештеници од епархијата.

Во својата празнична беседа Митрополитот не повика сите да го искористиме денот на простувањето за да отидеме кај своите најблиски и кај сите на кои сме погрешиле за да речеме прости ми и да се обидеме од денешниот ден, па се до Воскресението Христово да ја исполниме нашата душа со чистота, добрина, љубов, милосрдие и на тој начин да се обидеме да се соединиме со нашиот Бог, Господ Исус Христос.

 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 10 - 10 од 10