Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Св. Илија - Илинден
7.08.2009.
 
Sample Image
 
На денот кога Светата Православна Црква го чествува споменот на светиот пророк Илија, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во манастирот посветен на овој светител во месноста Смрдлива Вода, покрај Гевгелија.  
 
Повеќе...
 
Архиерејска Божествена Литургија - Скопје
7.08.2009.
 
Sample Image
 
 На 26. 07. 2009 година, Собор на арх. Гарил, во црквата „Св. Архангел Михаил“ во Скопје се отслужи Света Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски Г. Г. Стефан во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел.
Повеќе...
 
Посета на духовни светилишта низ Македонија
7.08.2009.

 

Sample Image
 

Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, свештениците од Богданската парохија, Димче Ставревски и Русе Жекоски за верниците од нивната парохија организираа посета на духовни светилишта низ Македонија. 

            Во рамките на дводневната екскурзија тие ги посетија храмот „Св. Андреј“ на Матка, „Св. Богородица“ во Гостивар, престојуваа во Бигорскиот манастир каде молитвено ја проследија вечерната богослужба и Литургијата наредниот ден, а потоа ги посетија и манастирот „Св. Ѓорѓи“ Рајчица и црквите и манастирите низ Охрид.

Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 10 - 12 од 12