Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Отсекувањето на главата на Св. Јован Крстител
12.09.2008.
 
 
Sample Image
 
 
Ирод Антипа, синот на стариот Ирод, убиецот на Витлеемските младенци во времето на раѓањето на Господ Исус, беше господар на Галилеја во времето на проповедта на Свети Јован Крстител. Овој Ирод беше оженет со ќерката на арапскиот кнез Арета. Но бидејќи зол изданок од зол корен, Ирод ја протера својата законска жена и незаконски ја зеде за сожителка Иродијада, жената на својот брат Филип, којшто сѐ уште беше жив. Против ова беззаконие стана Свети Јован Крстител и силно го изобличи Ирод. Ирод го фрли во затвор.
 
 
Повеќе...
 
Патување на црковниот хор
10.09.2008.
 
 
 
Sample Image
 
   
Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, црковниот хор „Св. Пантелејмон“ од Велес , направи редовна посета на духовни светилишта низ Македонија.
 
 
 
 
Повеќе...
 
Архиерејска Литургија - 07. 09. 2008
9.09.2008.
 
 
Sample Image
 
 
 
На 07. 09. 2008, ден недела, Митрополитите Повардарски г. Агатангел и Дебарско-кичевски г. Тимотеј отслужија Света Литургија во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија. 
 
 
 
Повеќе...
 
Групно крштевање на Матка
1.09.2008.

 

 
Sample Image

 

 

На 31. 08. 2008 година, ден недела, по јубилеен 10-ти пат се одржа Групно крштевање во водите на реката Треска, на Матка. Светата тајна - крштение ја примија околу 200 луѓе. Со чинот на осветување на водите на реката Треска и Светата тајна - Крштение чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештеници од Скопската епархија.

Повеќе...
 
Св. Јоаким Осоговски
1.09.2008.

 

Sample Image

 

На денот кога нашата Света Православна Црква го слави споменот на преподобниот отец наш, светиот Јоаким Осоговски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, на покана на Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил богослужеше во велелепниот храм на овој светител крај Крива Паланка, каде почиваат неговите мошти. 

Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 10 - 14 од 14