Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Вечерна Богослужба
7.12.2008.
 
Sample Image
 
 
Во епархискиот параклис, посветен на Свети Климент Охридски, со Вечерна богослужба започна прославата на патронот на Македонската Православна Црква, Свети Климент, во Повардарската епархија. Голем број верници беа присутни на Вечерната Богослужба, каде молитвено се поклонија на Светителот - заштитник на Mакедонската Православна Црква
и нејзините верни чеда.  
 
Повеќе...
 
Божествена Литургија 07. 12. 2008
7.12.2008.
 
Sample Image
 
 
На празникот на „Св. Екатерина Синајска“ и „Св. Меркуриј“ беше отслужена заупокоена Божествена Литургија за покој на душата на Московскиот Патријарх Алексеј II. На Литургијата присуствуваше и Митрополитот Повардарски г. Агатангел.
 
 

Повеќе...
 
Прослава на патронот во Богословијата
7.12.2008.
 
Sample Image
 
 
Прославата на празникот на патронот на Македонската Православна Црква, Свети Климент, Охридскиот Чудотворец, започна со свеченост во Македонската Православна Богословија која го носи името на овој голем македонски светител.
 
Повеќе...
 
Воведение на Пресвета Богородица
5.12.2008.

 

Sample Image

 

На празникот на Воведението на Мајката Божја во светиот храм, во црквата  „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес беше отслужена Света Божествена Литургија.  Со Литургијата чиононачалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а во сослужение на бројно свештенство на епархијата.

Повеќе...
 
Архиерејска Литургија
1.12.2008.
 
 
 Sample Image

 
 
На 30. 11. 2008 год., ден недела во храмот „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес беше отслужена Архиерејска Божествена Литургија,  со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На Литургијата сослужуваа повеќе свештенослужители од велешкото намесништво, а присуствуваа поголем број на верници.
 
 
Повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 Следна > Крај >>

Резултати 10 - 14 од 14