Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Хиротонија на епископот Велички г. Јосиф

Возљубени,

Ве известуваме дека во рамките на учеството на Македонската православна црква на годинешниот МЕЃУНАРОДЕН САЕМ НА КНИГАТА, кој ќе се одржи од 18. 04. 2024 година до 24. 04. 2024 година во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, Повардарската епархија ќе ги претстави сите изданија од својата издавачка дејност „Св. Ѓорѓи Полошки“. Сите изложени изданија на саемот ќе бидат со репрезентативни цени (намалени) во однос на редовните продажни цени на книгите.

Оваа година беше навистина плодна за нашата издавачка дејност, па така, на саемот, ќе претставиме дури ДВАНАЕСЕТ нови изданија, во однос на минатогодишниот саем, и тоа книгите: „Свети Јован Златоуст - Дела“ 1 и 2 том, „Средба со Бог - старец Ефрем Аризонски“, „Света Ксенија Петроградска“, „Монографија – Митрополит Агатангел“, „Свети Герасим Кефалониски“, „Историја на македонскиот народ“, како и реизданија на книгите „Старец Јосиф Исихаст“, „Мојот живот со старец Јосиф“, „Пат на небо“, „Свети Нектариј Егински“ и „Давидов Псалтир“.

Покрај книгите, на штандот на Повардарската епархија ќе бидат изложени и бесплатни примероци од списанието на Повардарската епархија „Православна светлина“.

Ве покануваме да го посетите штандот на Македонската православна црква и да одберете некое од нашите изданија.

Хиротонија на епископот Велички г. Јосиф
8.10.2012.

Низ целата многувековна историја на едната наша света и соборна апостолска Црква, епископот ја носел светата должност да биде пастир на овците Христови, како што нашиот Господ Исус Христос му оставил во завет на апостол Петар, велејќи му: „Паси ги јаганцата мои!“ А за да може достојно да го исполнува ова свето послушание кон Христа и Неговата света Црква, тој треба да биде образец за божествената љубов, послушанието и смирението. Токму затоа Црквата одредила вистински расадник за нашите духовни пастири да бидат монашките обители, каде идниот епископ учи да го љуби ближниот дури и повеќе од себеси, имајќи Го во срцето Бога над сè. Во духот на ова свето предание, Бигорската монашка обител, која родила голем број монаси-преродбеници, духовни учители, меѓу кои и преподобните отци наши Анатолиј и Партениј Зографски и со тоа го дала својот бесценет удел во духовното и културно будење на нашиот славјански народ, сега одново му ја принесува на Македонската Црква својата рожба, предавајќи го на света епископска должност во служба на народот. Духовно роден низ молитвите и солзите на својот старец, архимандрит Партениј, и воспитан во светоотечкото предание, низ секојдневните подвизи и духовни борби во монашкиот живот на Бигорската света обител, нашиот отец и собрат Јосиф денес го прими на себе достоинството на епископскиот чин, заветувајќи се дека до самозаборав ќе се грижи за духовното преуспевање на своето стадо. Смирено стоејќи пред огромното мнозинство верници во преполнетата „Света Софија“ Охридска, тој нè потсети уште еднаш на големото значение што овој храм отсекогаш го имал за славната Охридска Архиепископија и со голема љубов упати благодарност до преблагиот Господ, Неговата пречиста Мајка, славниот Претеча и, секако, до својот духовен татко, како и братството и сестринството, некогашниот негов надлежен архиереј, митрополитот Тимотеј, Неговото Блаженство, г. г. Стефан и останатите архиереи на САС на МПЦ-ОА, за големото достоинство со коешто беше овенчан.

Обраќање на Неговото Блаженство, г. г. Стефан, до новоустоличениот епископ

Пристапна беседа на Неговото Преосвештенство, епископот Велички, г. Јосиф.

Преземено од сајтот на Бигорскиот манастир