Прегледувате: Насловна
Sample Image Sample Image Sample Image

075 143 133(само од мрежата на ОНЕ)

070 143 303(само од мрежата на Т-Мобиле)

Почитувани браќа и сестри во Господа, овозможено преку донаторски броеви од мобилните оператори ОНЕ и Т-Мобиле, со еден телефонски повик да донирате 100 денари за обновата на опожарената Црква „Свети Атанасиј Велики“ во Богданци.

Молебен со Акатист кон Пресвета Богордица
27.08.2015.

Sample Image Во чест на еден од најторжествените празници во животот на Светата црква, Успението на Мајката Божја, кое уште се нарекува и Второ Воскресение, започнаа предвидените богослужби низ храмовите во Повардарската епархија. Во градот Велес, поради големиот број на верници кои доаѓаат на поклонение пред Пресвета Богородица, чествувањето започна во среда навечер, кога на Вечерна Богослужба во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ беше отслужен Молебен канон на Пресвета Богородица со читање на Богородичниот Акатист. На оваа Богослужба присуствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а свештенослужеа сите клирици од Велес.

Литургија во Согленскиот манастир
24.08.2015.

Sample Image На 23. 08. 2015 година, во Согленскиот манастир „Рождество на Пресвета Богородица“, беше отслужена Света Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештеник Игор Пармачки и ѓакон Васил Ристовски.

Св. Спасо Радовишки, 2015

Чествување на Светитот маченик Спасо Радовишки, Заштитник и Патрон на Радовиш

На 21. 08. 2015 година, на празникот на Светиот маченик Спасо Радовишки, во храмот „Св. Троица“ во Радовиш, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, заедно со Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен и Надлежниот архиереј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Архимандритот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин и свештеници од МПЦ - ОА, отслужи света архиерјска литургија.

Митрополитот Повардарски г. Агатангел одржа пригодна беседа и го благослови и пресече празничниот леб. На крајот Митрополитот Брегалнички г. Иларион Им се заблагодари на Митрополитите г. Агатангел и г. Пимен за отслужената Света Литургија во Брегалничката епархија. По ова Митрополитите го посетија манастирот посветен на „Св. вмч. Георгиј“ во с. Ораовица – Радовиш, каде и присуствуваа на заедничката празнична трпеза на љубовта по повод Патронот и Заштитникот на Градот Радовиш Св. мч. Спасо Радовишки.

Повеќе фотографии од оваа Литургија на сајтот на Брегалничка епархија.

Преображение, 2015
24.08.2015.

На големиот христијански празник, Преображение на Господ Исус Христос, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители, отслужи Света Божествена Литургија во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Неготино. На крајот на Литургијата, Митрополитот заедно со свештенослужителите пристапија на средината од параклисот, каде што извршија осветување и благословување на грозјето.

Света Божествена Литургија 16. 08. 2015
18.08.2015.

Sample Image    Sample Image    Sample Image

Во 11та Недела по Педесетницата, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на протоставрофор Славе Јованов, свештеник Драги Гаштарски и ѓакон Васил Ристовски, отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

Завршено реновирањето на административната зграда
14.08.2015.

Заврши целосното реновирање на седиштето на Повардарската епархија во градот Велес, при што е извршено комплетно реновирање на административната зграда (надворешна термоизолација, замена на постоечките врати и прозори, замена на целата водоводна и електрична инсталација, замена на покривот, целосно реновирање на санитаријата, како и ентериерно преуредување).

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>