Прегледувате: Насловна

Света Божествена Литургија
23.01.2022.

Sample Image На 23.01.2022, на денот кога Светата православна црква го чествува споменот на свети Григориј, епископ Ниски и свети Теофан Затворник, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе свештенослужители, отслужи Божествена Архиерејска Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

Собор на свети Јован Крстител
21.01.2022.

Sample Image На 20.01.2022, на денот кога Светата православна црква го чествува Соборот на свети Јован Крстител, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе свештенослужители, отслужи Божествена Архиерејска Литургија во Ветерскиот манастир, посветен на свети Јован.

Богојавление - Водици
20.01.2022.

Sample Image Прославата на празникот на Богојавлението во Велес започна со света Божествена Литургија во храмот „Свето Вознесение Христово“, на која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на целото свештенство од Велес. По завршувањето на Литургијата беше формирана литија до мало мовче од каде што се изврши осветувањето на водите на реката Вардар и беше фрлен чесниот и животворен крст во водите.

Традиционално секоја година велешани масовно присуствуваат на осветувањето на водите и фрлањето на животворниот крст, а секоја година голем е бројот на оние коишто се фрлаат во студените води на реката Вардар за да го фатат крстот. Оваа година 63 млади луѓе влегоа во водите на реката Вардар за да го фатат крстот за здравје и спасение. Годинава, крстот го фати Дејан Димовски од Велес, кому ова му беше прво фаќање на чесниот и животворен крст. Нему Митрополитот Повардарски, Господин Агатангел му ја подари Библијата и златен крст, а десетина други спонзори му подарија други пригодни дарови.

Богојавленски водосвет
18.01.2022.

Sample Image Ден пред големиот христијански празник Богојавление - Водици, на празникот наречен Водокрст секоја година се извршува голем Богојавленски водосвет. Оваа година осветувањето на водите се изврши во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, каде се отслужи Вечерна со Василиева Литургија, а потоа во сослужение на присутните свештеници Митрополитот Повардарски г. Агатангел ја освети водата за здравје и спасение на верниците.

Првомаченик и архиѓакон Стефан - трет ден Божик
10.01.2022.

Sample Image На трет ден Божик, кога се чествува и споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство на Повардарската епархија отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

Собор на Пресвета Богородица - втор ден Божик
10.01.2022.

Sample Image На втор ден Божик, кога се чествува и Собор на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство на Повардарската епархија отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св. Петка“ во Кавадарци.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>