Прегледувате: Насловна
Sample Image Sample Image Sample Image

Вознесение Христово - Св. Спас
26.05.2017.

На празникот на Светото Вознесение Христово, во храмот посветен на Вознесението во Гевгелија беше отслужена Света Божествена Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе клирици на епархијата. Традиционално, молитвено присуствуваа голем број верници од градот Гевгелија. По завршувањето на Литургијата беше осветена вода и беа осветени и прекршени празничните колачи.

Вознесение Христово

Четириесет дена по Воскресението, Спасителот го остварува она што го вети од почетокот. Се врати при Својот Отец за да Го испрати при учениците Духот на Вистината. Оттогаш Христос седи од десната страна на Отецот. Одењето кај Отецот е чин јавен: се случува пред очите на апостолите. Христос се подига во воздухот и облак Го подзема носејќи Го на небото. Последните пораки што им ги дава се подготовки за Педесетницата. Не оддалечувајте се од Ерусалим, туку чекајте го ветувањето од Отецот, за кое сте слушале од Мене! Зашто Јован крштеваше со вода, а вие не по многу дни од денес, ќе бидете крстени со Светиот Дух.

А тие, кога се собраа, Го прашаа велејќи: Во ова време ли го востановуваш, Господи, царството Израилево? И Он им одговори: Не е ваше да ги знаете времињата или годините, што Отецот ги задржал во Своја власт; но ќе примите сила, кога врз вас ќе слезе Светиот Дух; и ќе Ми бидете сведоци и во цела Јудеја и Самарија, и дури до крајот на земјата (Дела 1, 4 - 8). И веднаш, додека гледаа како се крева на небото, двајца мажи во бела облека, всушност ангели, благовестеа за Второто доаѓање на Христос на земјата. Наспроти упатството да не умуваат околу времињата на овие настани, кои се во Божја власт, во првите години па и векови по Вознесението, христијаните очекуваа самите да бидат очевидци на земјата на славната Парусија Господова.

Светите просветители Кирил и Методиј
26.05.2017.

Sample Image На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на светите македонски просветители Кирил и Методиј се отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Ваташа. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители од Повардарската епархија.

Свети Методиј и Кирил Рамноапостолни

Родени браќа родум од Солун, од угледни и богати родители, Лав и Марија. Постариот брат, Методиј, како офицер помина десет години меѓу Македонските Словени. Потоа се оддалечи на гората Олимп и се предаде на монашки подвиг. Овде подоцна му се придружи и Кирил (Константин). Но кога хазарскиот цар Каган побара од царот Михаил проповедници на верата во Христос, тогаш на заповед на царот беа пронајдени овие двајца браќа и беа испратени меѓу Хазарите. Откако го уверија Каган во верата Христова, тие го крстија овој цар и голем број негови доглавници и уште помногуброен народ. По извесно време се вратија во Цариград, каде што ја составија словенската азбука од триесет и осум букви и почнаа да ги преведуваат црковните книги од грчки на словенски. На повик од царот Ростислав отидоа во Моравија и таму ја распространија и ја утврдија православната вера, па ги умножија книгите и им ги дадоа на свештениците за да ја подучуваат младината. А подоцна на повик од папата заминаа за Рим, каде што Кирил се разболе и умре, на 14 февруари 869 година. Тогаш Методиј се врати во Моравија и до смртта се потруди на утврдувањето на Христовата вера меѓу Словените. По неговата смрт - а тој се упокои во Господа на 6 април 885 година - неговите ученици Петочисленици, на чело со Свети Климент како епископ, го преминаа Дунав и се спуштија на југ во Македонија, каде што од Охрид продолжија да работат меѓу Словените на истото дело што го започнаа Методиј и Кирил на север.

Хорот со златните одличја на прием кај Митрополитот

Архиерејска Литургија во болничката црква во Велес
22.05.2017.

Sample Image На 21. 05. 2017 година, во Неделата на Слепиот, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештеник Јани Мулев и ѓакон Васил Ристовски, отслужи Света Архиерејска литургија во болничката црква во Велес, посветена на светите бесребреници Козма и Дамјан.

Литургија во Лесновскиот манастир
19.05.2017.

На 17. 05. 2017 година, оддание на Преполовение, св. мч – чка Пелагија Тарсиска, во присуство на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан и Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, Неговото Високопреосвештенсво Митрополитот Преспанско–пелагониски и администратор Австралиско–новозеландски г. Петар и Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на Архимандритот отец Дамаскин, Игуменот отец Агатон, еромонахот отец Прохор, еромонахот отец Макариј, еромонахот отец Гаврил, еромонахот отец Ефросиниј и свештеници од Брегалничката епархија, во манстирот „Св. Гаврил Лесновски“ во Лесново, отслужи Света Архиерејска Литургија.

Награди на фестивал во Москва
16.05.2017.

Младинскиот хор на Повардарската епархија „Св. Кирил и Методиј“ од Велес учествуваше на престижниот фестивал за хорско пеење „Звучит Москва“ во Москва, во Руската федерација и притоа забележа одличен настап во конкуренција на хорови од целиот свет, при што ги освои следниве награди: Прво место во духовна категорија и најдобра изведба на православна духовна музика, прво место во категорија на световна музика и најдобар диригент во категорија академско хорско пеење.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>