Прегледувате: Насловна
ФОТО МАТЕРИЈАЛ ОД ОСВЕТУВАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО ВЕЛЕС

Светите маченици Козма и Дамјан
14.11.2017.

На денот кога Светата православна црква го слави споменот на Светите маченици и бесребреници Козма и Дамјан, се отслужи Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена Литургија во болничкиот храм посветен на овие светители во Велес. На Литургијата сослужуваа повеќе свештенослужители од градот Велес. По завршувањето на Литургијата се изврши водосвет и се прекршија славските колачи.

Светите Козма и Дамјан

Бесребреници и чудотворци. Браќа по тело и по дух, родум негде од Азија, од татко незнабожец и мајка христијанка. По смртта на татко им нивната мајка Теодотија целото време и труд ги даде на тоа да ги подигне и воспита синовите како вистински христијани. И Бог ѝ помогна, та нејзините синови израснаа како две слатки овошки и како два светилници на светот. Беа научени на лекарската вештина и бесплатно им помагаа на болните не толку со лекови колку со името на Господ Исус Христос. Ги нарекоа бесребрени лекари, бидејќи лечеа бесплатно и така ја исполнуваа Христовата заповед: „Бесплатно примивте, бесплатно давајте!“ (Матеј 10, 8). Беа толку внимателни во бесплатното лечење на луѓето што Козма вистински се налути на својот брат Дамјан зашто овој зеде три јајца од една жена Паладија, па нареди Козма по неговата смрт да не го закопуваат до брат му Дамјан. Всушност Свети Дамјан не ги зеде оние три јајца како награда зашто ја исцели болната Паладија, туку затоа што таа го заколна со Пресвета Троица да ги земе оние три јајца. Сепак по нивната смрт, во местото Фереман беа закопани заедно според Божјо откровение. Овие Свети браќа беа големи чудотворци и за време на животот и после смртта. На еден слуга на спиење му се беше вовлекла змија низ устата во стомакот и кутриот човек ќе издивнеше во најтешки маки, ако во последен миг не ги повикаше на помош Светите Козма и Дамјан. Така ги прослави Господ со чудотворство засекогаш оние коишто Го прославуваа Бога на земјата со вера, чистота и милост.

Света Божествена Литургија во Кавадарци
13.11.2017.

На 12. 11. 2017 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство на епархијата отслужи Света Божествена Литургија во храмот посветен на  преподобната маченичка Параскева-Петка во Кавадарци.

Св. вмч. Димитриј, Валандово
13.11.2017.

На празникот на светиот великомаченик Димитриј Солунски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство на епархијата отслужи Света Божествената Литургија во храмот посветен на  овој светител во Валандово.

На Божествената Литиргија присуствуваа голем број на верници од Валандово и од неговата околија, кои традиционално секоја година молитвено му се поклонуваат на Светиот великомаченик Димитриј и го молат за застапништво на нивните души пред престолот на Господ Бог.

На Литургијата со празнично слово се произнесе Митрополитот Агатангел, по што верниците пристапија кон причестување со Телото и Крвта Христови. По завршувањето на Литургијата Митрополитот и свештенството осветија вода и ги прекршија славските колачи.

Преосветување на црквата „Св. Атанасиј“ во Неготино
6.11.2017.

На 05. 11. 2017 година, се изврши преосветување на црквата „Св. Атанасиј“ во Неготино. Чинот на преосветување на храмот го извршија Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, Митрополитот Дебарско-кичевски и администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, а во сослужение на повеќе клирици на Македонската православна црква.

Sample Image По чинот на осветувањето се отслужи и Света Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар. Чинот на преосветување на храмот, како и Божествената Литургија молитвено ги проследија голем број жители на градот Неготино, чиј патрон е Свети Атанасиј Велики. Црквата „Св. Атанасиј“ се преосвети по завршувањето на целосното надворешно и внатрешно реновирање, при што беше поставен нов инокостас, како и нов фрескоживопис. Митрополитот Агатангел во оваа прилика им подели благодарници на сите оние кои ја помогнаа целосната реставрација на овој храм.

Воскресна Вечерна богослужба во Неготино
6.11.2017.

Sample Image На 04. 11. 2017 година, се отслужи Вечерна богослужба во црквата „Св. Атанасиј“ во Неготино. На богослужбата чиноначалствуваше Митрополитот Дебарско-кичевски и администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј во присуство на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а во сослужение на повеќе клирици на Повардарската епархија.

Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“
30.10.2017.

На 29. 10. 2017 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе клирици на Повардарската епархија отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>