Прегледувате: Насловна
Sample Image Sample Image Sample Image

Недела на православието
2.03.2015.

Во Неделата на Православието, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св.вмч. Пантелејмон“ во Велес. На Литургијата сослужуваа сите архиерејски намесници, повеќе свештенослужители од сите архиерејски намесништва, како и јеромонасите Атанасиј и Паисиј од Серменинскиот манастир. Митрополитот Агатангел, на Литургијата, благоволи и го произведе досегашниот чтец Александар Ставаноски од Велес во чин ипоѓакон. На Литургијата со празнично слово за Неделата на православието кон насобраните верници се произнесе свештеникот Драги Гаштарски.

По Литургијата беше извршен молебен кој традиционално се извршува во Неделата на православието.

Празникот Недела на Православието е востановен во 842 лето Господово како победно празнување над конечниот пад на иконоборството и повторно воспоставување на почитувањето на иконите. Оттогаш свечено се прославува во првата Недела од Великиот пост, како спомен на торжеството на вистинската вера не само над иконоборството, но над сите ереси.

Прва седмица од Великиот Пост
2.03.2015.

Во првата седмица од Великиот Пост, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, како и секоја година присуствуваше на Великопосните богослужби, како и големите повечерија со каноно на Св. Андреј Критски, кои се служат секој ден. Во петок од првата седмица Митрополитот Агатангел во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ присуствуваше на Утрена богослужба со великопосни часови и чиноначалствуваше на Литургијата на претходно осветени дарови.

Во првиот петок од Великиот Пост на вечерната служба во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ беше отслужена првата статија од Акатистот кон Пресвета Богородица. На вечерната богослужба сослужуваа повеќе свештеници, а присуствуваше и Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

Останатите статии од Акатистот кон Пресвета Богородица ќе се служат на мало повечерие во секој нареден петок од Великиот Пост во храмовите „Св. Спас“ и „Св. вмч. Пантелејмон“.

Трибина на тема „Постот во Православието“, Гевгелија
24.02.2015.

На 19. 02. 2015 год. во Градскиот театар во Гевгелија, од страна на здружението на граѓани „Православен Источник“ од Гевгелија, беше организирана трибина на тема „Постот во Православното Христијанство“. На Трибината говореше отецот Љупче Миланов, парохиски свештеник од Гевгелија. Присутните со голем интерес го следеа предавањето и потоа преку прашања од страна на присутните беа разјаснети многу аспекти од постот и духовниот живот во Светата Црква. Во наредниот период закажани се уште две трибини за време на постот на 12. 03. 2015 г. на тема „За Св. Литургија“ и на 02. 04. 2015 г. на тема „За Светата Причест“. Оние кои имаат можност и желба се добредојдени да присуствуваат и учествуваат во овие прекрасни трибини. Во прилог можете да го прочитате излагањето на отец Љупче Миланов .

Недела на простувањето - Прочка
23.02.2015.

Во Неделата на простувањето - Прочка, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на голем број свештеници и монаси од епархијата отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес. На Литургијата присуствуваа голем број верници од Велес, кои молитвено побараа прошка од Бога.

Во својата празнична беседа Митрополитот не повика сите да го искористиме денот на простувањето за да отидеме кај своите најблиски и кај сите на кои сме погрешиле за да речеме прости ми и да се обидеме од денешниот ден, па се до Воскресението Христово да ја исполниме нашата душа со чистота, добрина, љубов, милосрдие и на тој начин да се обидеме да се соединиме со нашиот Бог, Господ Исус Христос.

Sample Image    Sample Image

Нови изданија од Повардарската епархија
16.02.2015.

Sample Image         Sample Image

Повардарската епархија со голема духовна радост ги известува своите верни чеда дека во пресрет на Велигденскиот пост, во кој се подготовуваме за најторжествениот настан во животот на Светата православна црква - Воскресението Христово, подготви и испечати две нови изданија. Нашата издавачка дејност „Св. Ѓорѓи Полошки“, која неуморно работи под духовно водство на нашиот Митрополит Агатангел, повторно ја започнува и новата година со нови изданија со кои го збогатува својот издавачки опус, и останува доследна на својата мисија, да биде еден од столбовите на просветно-издавачката дејност на Македонската православна црква, притоа исполнувајќи го аманетот на нашите рамноапостоли Кирил и Методиј, да го штитиме, величиме и славиме нашиот свет македонски јазик.

„Исус Христос - чудо на светската историја“ и „Беседи за животот по животот-том II“ се насловите на двете нови изданија. Книгата „Исус Христос - чудо на светската историја“ од српски јазик ја преведе презвитера Ксенија Пармачки, додека книгата „Беседи за животот по животот-том II“ е превод од бугарски јазик, кој го подготви протоереј Миле Љ. Штрбевски.

Книгата може да се најде во сите храмови на Повардарската епархија или да се порача директно од издаваштвото на Повардарската епархија на тел. 043 221 231.

Во прилог можете да ги прочитате и предговорите на овие книги.

Sample Image    Sample Image

Сретение Господово, Валандово
16.02.2015.

Sample Image На празникот Сретение Господово Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе клирици од епархијата, отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Валандово. На овој празник се извршува чин на осветување и благословување на црковните свеќи, па така Митрополитот Агатангел ги освети и благослови црковните свеќи, а исто така овој чин се изврши во сите архиерејски намесништва на Повардарската епархија.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>