Прегледувате: Насловна

Свети апостол Тома
19.10.2019.

Sample Image На денот посветен на споменот на светиот апостол Тома, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Свети пророк Илија“ во Велес. На Литургијата сослужуваа повеќе свештенослужители од велешкото епархиско намесништво, а молитвено присуствуваа голем број на верници. На овој ден беше одбележан и 10 годишен јубилеј од осветувањето на оваа црква.

Покров на Пресвета Богородица
14.10.2019.

Sample Image На празникот Покров на Пресвета Богородица, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители отслужи Света Божествена Литургија во храмот посветен на овој празник во селото Каратманово.

Покров на Пресвета Богородица

Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите претстателски молитви Го смилостивува Бога кон нас грешните. Помошта на Пресвета Богородица како кон поединци така и кон народите, како во мир така и во војна, како во монашките пустини така и во многужителните градови се покажала очигледна безброј пати. Настанот којшто Црквата го споменува и празнува денес го докажува тоа неотстапно покровителство на Пресветата Дева над христијанскиот род. На 1 октомври 911 година во времето на царот Лав Мудриот (или Философ), имаше сеноќно бдение во Богородичната црква Влахерна во Цариград. Црквата беше преполна со народ. Во задниот дел стоеше Св. Андреј Јуродив со својот ученик Епифаниј. Во четвртиот час од ноќта над народот се појави Пресвета Богородица со распрострен омофор на рацете и со таа облека како да го покриваше народот. Беше облечена во златна порфира и целата блескаше во неискажлив сјај, опкружена со апостоли, светители, маченици и девици. Гледајќи го тоа видение Св. Андреј му покажа со рака на блажениот Епифаниј и го праша: „Ја гледаш ли, брате, Царицата и Госпоѓата над сите, како се моли за сиот свет?“ Епифаниј одговори: „Ја гледам и се ужаснувам!“ Заради ова се востанови ова празнување, за да нѐ потсетува како на тој настан така и на постојаното покровителство на Пресвета Богородица, кога тоа Нејзино покровителство, тој покров молитвено го бараме кога сме во неволја.

Осветување на црковно-административни простории
13.10.2019.

Sample Image На 13. 10. 2019 година, во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, се отслужи света Божествена Литургија со која ќе чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополитот Брегалнички г. Иларион и бројно свештенство на Македонската православна црква. По завршувањето на Литургијата, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, заедно со Митрополитите изврши осветување на црковната трпезарија и помошните простории при црквата „Св. Кирил и Методиј“.

Собор на сите македонски светители
7.10.2019.

На 06. 10. 2019 година, на празникот Собор на сите македонски светители, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима, г.г.Стефан со членовите на САС на МПЦ-ОА изврши осветување на нов храм во скопската населба Бутел, посветен на св. Јован Крстител. По чинот на осветување на храмот беше отслужена и света Божествена Литургија. На овој ден беше одбележан и  20 годишниот јубилеј на Архиепископот Стефан од изборот за Поглавар на Македонската православна Црква и 33 години од неговата хиротонија во епископ.

Повеќе за овој настан на сајтот на МПЦ-ОА.

Православна светлина бр. 51
2.10.2019.

Sample Image Излезе од печат 51-то издание на списанието „Православна Светлина“.  И во овој обработивме многу нови душеполезни теми, од кои се надеваме дека читателската публика ќе пронајде поука. Се надеваме дека и овој празничен број на Православна Светлина ќе биде радосна вест за сите верници во Повардарската епархија, па и пошироко. Вашиот примерок од новиот број ќе можете да го земете во сите храмови низ Повардарската епархија.

Преосветување во манастирот „Св. Јован Крстител“
30.09.2019.

На 29. 09. 2019 година, се изврши преосветување на манастирската црква „Св. Јован Крстител“ во Ветерско. Чинот на преосветување на храмот го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе клирици на Повардарската епархија. По чинот на осветувањето се отслужи и Света Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Чинот на преосветување на храмот, како и Божествената Литургија молитвено ги проследија голем број верници. Манастирската црква „Св. Јован Крстител“ во Ветерско се преосвети по завршувањето на целосното надворешно и внатрешно реновирање, при што беше поставен нов инокостас, како и нов фрескоживопис. Митрополитот Агатангел во оваа прилика им подели благодарници на сите оние кои ја помогнаа целосната реставрација на овој храм.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>