Прегледувате: Насловна

Света Божествена Литургија
22.11.2021.

Sample Image На 22.11.2021 година, на денот во кој светата православна црква го чествува споменот на Преподобна Матрона Цариградска и свети Нектариј Егински, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена литургија во црквата "Св. Кирил и Методиј" во Велес.

Собор на свети Архангел Михаил
22.11.2021.

Sample Image На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни бестелесни, во црквата „Св. Архангел Михаил“ во Долни Дисан се отслужи Света Ахиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители на Повардарската епархија.

На Литургијата присуствуваа голем број верници, кои се поклонија пред Светиот Архангел Михаил и молитвено го побараа неговото застапништво пред Бога.

На крајот на Литургијата верните се причестија со Светите Христови дарови.

Осветена црквата „Св. Атанасиј“ во Богданци
15.11.2021.

Sample Image На 14. 11. 2021 година, на денот кога светата православна црква си спомнува за светите бесребреници Козма и Дамјан, од страна на Митрополитите Повардарски г. Агатангел, Преспанско-пелагониски г. Петар, Европски г. Пимен, Брегалнички г. Иларион, Епископот Стобиски г. Јаков, како и од бројно свештенство на МПЦ-ОА, беше осветена црквата „Св. Атанасиј Велики“ во Богданци. По чинот на oсветување беше отслужена света Божествена Литургија.

Вечерна Богослужба во Богданци
15.11.2021.

Sample Image Во предвечерјето на осветувањето на црквата „Св. Атанасиј Велики“ во Богданци, се отслужи Вечерна Богослужба во овој храм, со што започна духовната радост за градот Богданци. На вечерната богослужба присуствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а молитвено присуствуваа и голем број верници од градот Богданци.

Архиерејска Литургија во Битола
9.11.2021.

На празникот на светиот великомаченик Димитриј, Митрополитот Повардарски г. Агатангел сослужуваше на светата божествена Литургија во храмот на овој светител во Битола, заедно со останатите архиереи на Македонската православна црква, како и бројно свештенство. Со оваа Литургија беше одбележан јубилејот на Митрополитот Преспанско-пелагонсики г. Петар, 40 години архипастирска служба во Македонската православна црква.

Повеќе за овој настан на веб страната на Преспанско-пелагониската епархија.

Свети апостол Јаков, брат Господов
5.11.2021.

Sample ImageНа 05. 11. 2021 година, кога светата православна Црква го чествува споменот на светиот апостол Јаков, брат Господов, во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, за прв пат се отслужи света Божествена Литургија според Јаков, Литургија која се служи двапати во годината. На Литургијата чиноначaлствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители од градот Велес.

Св. апостол Јаков, брат Господов

Се нарекува брат Господов затоа што му беше син на праведниот Јосиф, свршеникот на Пресвета Богородица. Кога праведниот Јосиф беше на умирање, па сакаше да Му остави еден дел на Исус, синот на Пресветата Дева Марија, сите браќа се спротивставија на ова, не сметајќи Го за свој брат. Јаков многу Го љубеше Исуса и изјави дека тој ќе го подели својот дел со Него. И затоа се нарекува брат Господов. Од почетокот Му беше приврзан. Според преданието тој и во Мисир одеше со Пресветата Дева и со Јосиф кога Ирод бараше да Го убие новородениот Цар. Штом ја чу Христовата наука Јаков почна да живее според неа. За него се вели дека целиот живот не јадел маст ниту зејтин, туку дека живеел само на леб и вода. И бил девственик до крајот на животот. Многу бдеел ноќе и Му се молел на Бога. Господ го вбројал во Своите Седумдесетмина апостоли. По воскресението Христос нему му се јавил посебно, како што сведочи Св. апостол Павле (1 Кор. 15). Бил епископ во Ерусалим триесет години и ревносно управувал со Божјата Црква. По указ на Господ ја составил првата литургија, којашто за подоцните христијани беше премногу долга, па затоа ја скратуваа Св. Василиј Велики и Св. Јован Златоуст. Многумина Евреи и Елини Св. Јаков ги обрати во верата Христова. И самите неверни Евреи ѝ се восхитуваа на неговата праведност и го нарекуваа Јаков Праведниот. Но кога дојде за првосвештеник Анан, тој со другите еврејски старешини намисли да го убие апостолот Јаков, како проповедник Христов. Еднаш на празникот Пасха, кога многу народ се беше собрал во Ерусалим, му рекоа старешините да се качи на покривот од храмот и оттаму да говори против Христа. Свети Јаков се качи и почна да му зборува на народот за Христа како за Син Божји и вистински Месија, за Неговото воскресение и за Неговата вечна слава на небесата. Разјарени свештениците и старешините го турнаа од покривот и тој падна и се повреди многу, но с ѐ уште беше жив. Тогаш притрча еден човек и го удри по главата толку силно, што му го истури мозокот. И така сврши со маченичка смрт овој преславен Христов апостол и се пресели во царството на својот Господ. Јаков имаше шеесет и три години кога пострада за Христа.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>