Прегледувате: Насловна

Литија по улиците на Гевгелија
29.11.2021.

28 ноември 2021 лето Господово Гевгелија

Со благослов на Митрополит Повардарски г. Агатангел, торжествена Литија со чудотворната икона на Пресвета Богородица – Согленска оваа година по прв пат ја благослови Гевгелија. (Фотогалерија)

Ракополагање на свештеник
29.11.2021.

Sample ImageНа 28.11.2021 година, вo црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци, се отслужи Света Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше митрополитот Повардарски г. Агатангел. На Литургијата, Митрополитот Агатангел благоволи и го ракоположи во чин ипоѓакон, теологот Петар Кабранов од Кавадарци, а потоа во чин свештеник, ѓаконот Душко Делов од Неготино. Митрополитот Агатангел најпрво им го претстави новиот свештеник на присутните верници, а потоа изрече поука до новиот свештенослужител пред Престолот Божји, ревносно и совесно да ја чува и проповеда Православната вера и верно да Му служи на Господ Исус Христос и на својот македонски род.

Света Божествена Литургија
22.11.2021.

Sample Image На 22.11.2021 година, на денот во кој светата православна црква го чествува споменот на Преподобна Матрона Цариградска и свети Нектариј Егински, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена литургија во црквата "Св. Кирил и Методиј" во Велес.

Собор на свети Архангел Михаил
22.11.2021.

Sample Image На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни бестелесни, во црквата „Св. Архангел Михаил“ во Долни Дисан се отслужи Света Ахиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители на Повардарската епархија.

На Литургијата присуствуваа голем број верници, кои се поклонија пред Светиот Архангел Михаил и молитвено го побараа неговото застапништво пред Бога.

На крајот на Литургијата верните се причестија со Светите Христови дарови.

Осветена црквата „Св. Атанасиј“ во Богданци
15.11.2021.

Sample Image На 14. 11. 2021 година, на денот кога светата православна црква си спомнува за светите бесребреници Козма и Дамјан, од страна на Митрополитите Повардарски г. Агатангел, Преспанско-пелагониски г. Петар, Европски г. Пимен, Брегалнички г. Иларион, Епископот Стобиски г. Јаков, како и од бројно свештенство на МПЦ-ОА, беше осветена црквата „Св. Атанасиј Велики“ во Богданци. По чинот на oсветување беше отслужена света Божествена Литургија.

Вечерна Богослужба во Богданци
15.11.2021.

Sample Image Во предвечерјето на осветувањето на црквата „Св. Атанасиј Велики“ во Богданци, се отслужи Вечерна Богослужба во овој храм, со што започна духовната радост за градот Богданци. На вечерната богослужба присуствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а молитвено присуствуваа и голем број верници од градот Богданци.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>