Прегледувате: Насловна

Возљубени,

со радост го споделуваме со Вас целокупниот видео материјал од културно-уметничката програма по повод чествувањето на денот на рамноапостолните македонски и сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј во Велес.

Видео материјал

Педесетница - втор ден
25.06.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

На втор ден Духовден, Митрополитот Повардарски г. Агатангел чиноначалствуваше со Светата Божествена Литургија во црквата „Св. Петка“ во Кавадарци, во сослужение на повеќе свештенослужители од кавадаречкото архиерејско намесништво.

Света Педесетница - Духовден
23.06.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Светата Педесетница - роденденот на светата Црква - денот кога Светиот Дух во вид на огнени јазици се симна врз апостолите и ги направи носители на благодатта Божја, создавајќи од нив свет собор на сите оние кои се повикани за спасение на тој начин што со својот живот и со своите дела ќе се вградат во телото на Црквата, секоја година свечено се прославува во сите православни храмови во светот.

Света Божествена Литургија се служеше и низ сите храмови во Повардарската епархија, а централното чествување на првиот ден од Педесетницата се одржа во Соборниот храм „Св. вмч. Пантелејмон” во Велес, каде што Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија.

По причестувањето, Митрополитот и свештенослужителите пристапија кон служење и на Вечерната богослужба, која во овој ден се извршува веднаш по Литургијата. По големот прокимен од страна на Владиката и свештенослужителите беа прочитани трите долги молитви предвидени за овој ден.

Свето Вознесение Христово
14.06.2024.

Sample Image    Sample Image

ФОТОГАЛЕРИЈА

На 13. 06. 2024 година, денот кога го прославивме светлото Вознесение на Господ Бог наш и Спасителот Исус Христос, во манастирот „Вознесение Христово“ во Гевгелија, беше отслужена Света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на митрополитот Европски г. Пимен и  митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф. На Литургијата верниот народ се причести со Светите Тајни. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач.

Матурираше 56-та генерација богослови
11.06.2024.

Денес, на 11.06.2024 година, беа доделени дипломите на 56-та генерација богослови на Македонската православна богословија „Свети Климент Охридски“. На чинот на доделување на дипломите присуствуваа Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г. г. Стефан, ректорот на МПБ Митрополитот Повардарски г. Агатангел, пратеникот на САС на МПЦ-ОА Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и Митрополитот Брегалнички г. Иларион, како и целокупниот наставнички колегиум на Богословијата.

Свечена канонизација на Вишенските светии
11.06.2024.

На 9 јуни 2024, во катедралниот храм „Света Софија“ во Охрид, со великолепна богослужба беше прославено впишувањето во диптихот на светителите на преподобните Спаса и Спасе Вишенски.

Повеќе информации за овој свечен чин на Литургија.мк

Конкурс за прием на ученици во Богословијата
5.06.2024.

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

·         да имаат завршено основно образование;

·         да имаат основно познавање на Православието;

·         да се телесно и душевно здрави;

·         да не се постари од 18 години;

·         да не се женети.

Приемниот испит се состои од писмена работа и тест по македонски јазик и литература и испит по пеење.

Тестот по македонски јазик ќе го опфати материјалот од граматика и литература, а писмената работа ќе биде на тема од литературата или од лектирите од 5-то до 9-то одделение.

Испитот по пеење се состои од проверка на музичките способности на кандидатите преку пеење на музичката скала и песни.

За кандидатите кои нема да освојат минимум 60 бодови, се смета дека не го положиле приемниот испит и нема да бидат рангирани.

Молбите за прием се поднесуваат преку парохискиот свештеник и надлежниот архиереј до Управата на богословијата. Приемниот испит ќе се одржи на 19.06.2024 година (среда), со почеток од 09.00 часот.

По потреба, ќе се спроведе и втор приемен испит кон крајот на јуни.

Кандидатите треба да ги приложат следните документи:

·         свидетелство за свето крштение;

·         свидетелства од 5-то до 9-то одделение;

·         благослов од надлежниот архиереј;

·         уверение од парохискиот свештеник за подобност на кандидатот за

·         свештенички чин;

·         лекарска потврда;

·         писмена согласност од родителите дека кандидатот може да учи во богословијата и обврска од нив дека редовно ќе ги подмируваат интернатските трошоци доколку ученикот не е стипендист.

За полагање на приемниот испит кандидатите се должни да уплатат 1500 денари кај секретарот на богословијата, најдоцна до денот пред полагањето на приемниот испит.

Ќе бидат примени најмногу по тројца кандидати од секоја епархија.

Упис на вонредни ученици не се одобрува.

Од управата на

Македонската православна богословија