Прегледувате: Насловна

Возљубени,

Ве известуваме дека во рамките на учеството на Македонската православна црква на годинешниот МЕЃУНАРОДЕН САЕМ НА КНИГАТА, кој ќе се одржи од 18. 04. 2024 година до 24. 04. 2024 година во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, Повардарската епархија ќе ги претстави сите изданија од својата издавачка дејност „Св. Ѓорѓи Полошки“. Сите изложени изданија на саемот ќе бидат со репрезентативни цени (намалени) во однос на редовните продажни цени на книгите.

Оваа година беше навистина плодна за нашата издавачка дејност, па така, на саемот, ќе претставиме дури ДВАНАЕСЕТ нови изданија, во однос на минатогодишниот саем, и тоа книгите: „Свети Јован Златоуст - Дела“ 1 и 2 том, „Средба со Бог - старец Ефрем Аризонски“, „Света Ксенија Петроградска“, „Монографија – Митрополит Агатангел“, „Свети Герасим Кефалониски“, „Историја на македонскиот народ“, како и реизданија на книгите „Старец Јосиф Исихаст“, „Мојот живот со старец Јосиф“, „Пат на небо“, „Свети Нектариј Егински“ и „Давидов Псалтир“.

Покрај книгите, на штандот на Повардарската епархија ќе бидат изложени и бесплатни примероци од списанието на Повардарската епархија „Православна светлина“.

Ве покануваме да го посетите штандот на Македонската православна црква и да одберете некое од нашите изданија.

Акатист кон Пресвета Богородица
19.04.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

На 19. 04. 2024 година, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес беше отслужено мало Повечерие со целиот Акатист кон Пресвета Богородица. На богослужбата присуствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а служеа повеќе свештенослужители од градот Велес.

На оваа вечерна богослужба, се чита целиот Акатист кон Пресвета Богородица, кој пак, за време на Великиот Пост се служи во петоците од петте седмици од Великиот пост.

По завршувањето на малото Повечерие беа осветени петолебија, кои верниците ги земаат за здравје и благосостојба.

Литургија на претходно осветени дарови
19.04.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Во петок од петтата седмица од Великиот Пост, во црквата „Св. Атанасиј Велики“ во Неготино, беше отслужена Утрена богослужба со великопосни часови и Литургија на претходно осветени дарови. Со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенство од кавадаречкото архиерејско намесништво на Повардарската епархија.

Недела на свети Јован Лествичник
15.04.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Во четвртата седмица од Великиот пост, посветена на свети Јован Лествичник, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештество од градот Велес, отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес.

Литургија на претходно осветени дарови
12.04.2024.

Sample Image   Sample Image   Sample Image

Во петок од четвртата седмица од Великиот Пост, во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, беше отслужена Утрена богослужба со великопосни часови и Литургија на претходно осветени дарови. Со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенство од градот Велес.

Нови изданија од „Св. Ѓорѓи Полошки“
10.04.2024.

Возљубени,

Во овој подготвителен период, очекувајќи ја најрадосната вест за нас, христијаните, веста за Воскресението на нашиот Бог и Спасител, Господ Исус Христос, сакаме да Ве информираме дека го збогативме книжниот фонд на издавачката дејност на Повардарската епархија „Св. Ѓорѓи Полошки“ со нови три изданија, кои веруваме дека дополнително ќе ја зголемат оваа Воскресна радост. Станува збор за книгите: „Пат на небо“ од Старец Клеопа, „Средба со Бог“ од старец Ефрем Аризонски и „Света Ксенија Петроградска“.

Преговор на книгата „Пат на небо“;

Предговор на книгата „Средба со Бог“.

Предговор на книгата „Света Ксенија Петроградска“

Новите изданија, како и досега, можете да ги порачате на телефонскиот број 043/221-231; на нашата е-пошта:  Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете ; како и на нашата ФБ страница.

Цената на новите книги изнесува:

„Пат на небо“                                    700 денари;

„Средба со Бог“                                700 денари;

„Света Ксенија Петроградска“          300 денари.

Книгите ќе бидат изложени на годинешниот Саем на книгата по репрезентативна цена, односно 600 денари за „Пат на небо“ и „Средба со Бог“, како и 250 денари за книгата „Света Ксенија Петроградска“.

Благовештение
7.04.2024.

ФОТОГАЛЕРИЈА

И годинава, голем број на верници во Повардарската епархија ги посетија православните храмови, присуствувајќи на Божествените Литургии по повод овој ден, за повторно и повторно да ја слушнат благата вест. Со оваа архангелска благовест и со слегувањето на Светиот Дух врз Пречистата Дева, започна спасението на луѓето и обновата на созданието. Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

Повеќе...
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>